Ttechnologia uzywana przez aplikacje Google przypomniały twórcom aplikacji internetowych, że tworzenie funkcjonalnego klienta (w porównaniu do "cienkiego" klienta) bardziej przyciąga użytkownika. Wykorzystano starą (znaną w latach 90) technologię obejmującą:
- język skryptowy (JS)
- arkusz stylów (CSS)
- inne "dzwonki i gwizdki" znane pod nazwą DHTML.
Powtórne narodziny ten zespół technologii przeżył 18 lutego za sprawą Jesse Garrett (współzałożyciela firmy Adaptive Path).
Wprowadzenie tej technologii w aplikacje internetowe jest konkretnym zagrożeniem dla innych technologii (Flash, MS XAML oraz wszystkich aplikacji klienckich). MS ma trochę pretesji dlaczego tak dlugo trwało "oswajanie" tej technologii dostępnej od dawna w środowsku Microsoft (niedawno wsparcie dla XMLHTTP uzyskał silnik Gecko a więc FireFox, Safari i Opera). XAML ma przewagę nad innymi rozwiązaniami poprzez wsparcie IDE oraz testowania. Jest obawa braku skalowalności i chaosu, jaki może zapanować przy dużyć projektach korzystających z AJAX. Mówi się, że wiele firm nie stać na podobne do Google badactwo (firma ta zatrudniło m.in. Adama Bosworth znanego z firmy MS jako wynalazcy DHTML).
Sentyment do starości przejawił się w schizmie jaka niedawno dokonała się, o zgrozo, w samej organizacji zajmującej się standardami - W3C. W3C podzieła się na grupę Web Hypertext Application Technology Working Group (WHAT-WG) zajmujaca się stworzeniem standardu aplikacji webowych w oparciu o istniejące technologie (JS, HTML, DOM i CSS) i grupę XForms - nowej wersji formularzy internetowych. WHAT-WG początkowo została założone w celu przeciwdziałania firmie MS we wprowadzeniu XAML/Avalon Web And Windows application coding system (ujednolicenia tworzenia aplikacji C/S i Web poprzez stosowanie spacjalnego języka opisu znaczników- markup language).
Google broni swojego wyboru, który został dokonany na podstawie przejrzenia wielu dostępnych technologii (nawet FF XUL i MS XAML). Ewentualna zmiana platformy jest możliwa w lażdej chwili i zależy jedynie od pojawienia się lepszej technologii od obecnie wybranej.