sobota, listopada 19, 2005
Blogi i inne ciekawe linki
http://linuxhelp.blogspot.com/2005/11/complete-concise-history-of-gnulinux.html
piątek, listopada 18, 2005
Pytanie za 1000 punktów
Co się dzieje z technologią open-source, kiedy firma komercyjna kupuje jakąs technologię open-source lub firmę, która taką technologię stosuje w swych produktach. Czy wtedy owa firma może ja zamknąć i rozwijać jako własny, komercyjny produjt czy nie? Przecież do powstania danej technologii open-source przyczyniło się całe mnóstwo osób robiąc to bezpłatnie. Czy to oznacza "uwalenie" tej technologii czy nie?
DataDirect dla JBoss
DataDirect udostępniła sterownik jdbc dla serwera aplikacyjnego JBOSS. Można nawet sięgać z Unix/Linux-a do baz danych MS SQL Server. Interesujace...
Blogować, ale jak
Trzy głowne narzędzia do tworzenia blogów: Movable, textPattern, WordPress - opis i ich historia + zasady licencjonowania.
Google Base
Firma Google ciągle eksperymentuje z nowymi (i nie całkiem nowymi) ponysłami. Ostatni pomysł to inicjatywa Google Base - oznacza to, że firma chce udostępnić w Internecie narzędzia i zasoby do przechowywania i przeszukiwania ogromnych ilosci informacji (które można skategoryzować w celu ułatwienia przeszukiwania). O to wszystko za darmo. pewnym utrudnieniem jest wymóg aby przed opublikowaniem informacji najpierw nadać jej etykietki (labels) i następnie ją opisać atrybutami (terms). W ten sposób G dobitnie zademonstrował swoje chęci wejscia w obszar tzw. user-generated content and tagging - tj. generowania zawartosci i jej etykietowanie znane choćby z takich serwisów jak Del.icio.us social-bookmarking site i Yahoo's Flickr photo-sharing site. Jest to pewien zwrot w polityce firmy, która zwykle udostępniała indeks wyszukiwania danych w Internecie. Teraz udostępnia możliwosć publikowania swych inofrmacji. Czym nie jest GB - nie jest serwisem dla użytkowników zajmujących się wyszukiwaniem informacji ani nie jest serwisem ukierunkowanych reklam (online classified-ads service). W publikowaniu informacji na GB firma Google kieruje się swoją własną polityką.
Model biznesowy dla open-source
Jaki jest przepis na sukces w wykorzystaniu komercyjnym technologii open-source? Poszukiwania "swego miejsca" w swiecie komercyjnego oprogramowania. Obecnie jest to temat powszechnie dyskutowany. Można wsród nich znaleźć firmy:
- "przepakowujące" produkty wytworzone na bazie O-S np. Red Hat (no prawdę mówiąc RH zaczyna cos robić w obszarze nakładów na R&D) lub Novell/Suse,
- firmy zajmujące się rozwojem i wsparciem dla swych produktów (własnych, u siebie zrobionych) i działające na zasadzie "podwójnej" licencji (w zależnosci od rodzaju zastosowania: komercyjne - płatne i własny użytke - darmowe) - są to MySQL i JBoss,
- firmy działające posrodku np. EnterpriseDB - firma wzięła PostgreSQL, stabilny produkt open-source i wzbogaciła go o nowe cechy np. możliwosć interpretowania PL/SQL czyniąc ją kompatybilną z Oracle bez koniecznosci ponoszenia kosztów licencji bazy Oracle. W ten sposób firma oferuje bezpłatny PostgreSQL (rozwijany jako O-S), płatne wsparcie dla niej oraz uniklaną własnosć - kompatybilnosć z bazą Oracle.
- Czy jest jakis inny sposób na "pasożytnictwo" na bazie produktów O-S.
Subskrybuj:
Posty (Atom)