poniedziałek, września 04, 2006
Hierarchia
To warto wiedzieć
Jest wiele stron internetowych zawierających informacje o technologiach internetowych. Dzisiaj polecam:
Wpuszczanie w kanał ...(kanał RSS oczywiście)
Od dawna wiele aplikacji internetowych tworzy nowe kanały przekazywania informacji ze swoich stron, które bazują na technologii RSS. kanał RSS umożliwia skrótowe (nagłówek i tzw. "abstract") i wybiórcze (poprzez filtr programowy) przeglądanie zawartości serwisów informacyjnych. Jednym ze sposobó produkcji wiadomości RSS jest blog, np. blog z Googe'a tworzy automatycznie kanał RSS.
Nowym pomysłem jest zasilanie takiego kanału z niekonwencjonalnych źródeł np. dokumentów MS Worda, czy arkusza kalkulacyjnego. Można skorzystać z narzędzi np. tofeed.py. Innym, bardziej zorientowanym na niedoświadczonego użytkownika a jednocześnie bardzo elastycznymi i rozbudowanym narzędziem jest RSS Feed Generator firmy ListGarden autorstwa Dana Bricklina (nota bene innym produktem jest wikiCalc).
Więcej szczegółów technicznych na temat RSS można znaleźć tu (Harvard).
niedziela, września 03, 2006
Misz-masz i co dalej masz?
Popularność aplikacji internetowych bazujących na technologii Web 2.0 rośnie coraz bardziej. Coraz więcej również powstaje aplikacji typu mashup (misz-masz). Powstają one poprzez wybranie przez twórców tych aplikacji różnych fragmentów powszechnie dostępnych stron internetowych, przepakowanie ich (ściągnięcie z nich informaji), intergrację oraz udostępnienie tak powstałej treści w ładnym (interaktywnym opakowaniu). Przykładem tego jest wyszukiwanie najtańszej stacji beznynowej czy też porównanie cen książek. EBay daje 20% upustu na ceny towarów wymienianych przy pomocy swojej platformy przetargowo-handlowej dla programistów, którzy skorzystają z niej w swoich aplikacjach.
W pewnym sensie taki misz-masz przypomina klasyczny portal/vortal z tym, że te ostatnie zawierają informacje z zakresu jednej tematyki np. sprawy firmy i ich zawartość jest dostęna dla członków korporacji.
Sprawdza się w przypadku Web 2.0 powiedzenie znane z open-source "choćbyś nie wiem jak był kreatywny, społeczność korzystające z twojego produktu zadziwi cię jeszcze większą kreatywnością".
Firmy udostępniające swoje informacje w Internecie zaczynają sobie zdawać sprawę, że tak naprawdę liczy się na ich stronach treść a nie forma i dlatego zamiast czystej funkcji publikacji swoich danych zaczyna oferować interfejs do wyciągania tychże danych ze swoich stron. Czyli zamiast udostępniać dane należy udostępniać API służące do pobierania tch danych.
Jedną z form udostępniania danych nie w postaci tylko stron jest kanał RSS.
Pierwszą firmą, która zdała sobie z tego sprawę była Amazon, która wydała interfejs do swej strony w postaci udokumentowanych funkacji API z któych mógł skorzystać każdy programista. Za nią poszły inne firmy Yahoo, Google, które zaaczęły zatrudniać takich specjalistów jak Adam Bosworth.
Idea jest taka żeby zmienić strony internetowe w maszyny do programowania.
Źrodło: Zdnet