czwartek, lipca 23, 2009

Ciekawostki

  1. ALA serwis jest składnicą ciekawych i nietrywialnych pomysłów z zakresu przeglądarek i Internetu. Są tam podrozdziały jak: scripting, server side, html, css itd.
  2. Taki pomysł – do testowania można używać FireBug (z wkładką FirePHP) lub w IE8 wbudowanego debuggera (lub nieco okrojoną wersję FireBuga).
  3. Biblioteka BASE2 autorstwa Dean’a Edwadrds jest najmniejszym (niskopoziomowym) wspólnym mianownikiem wyrównującym różnice implementacyjne w JS dla różnych przeglądarek.
  4. Informacja o pracach badawczych w MS – m.in.  nad nową przeglądarką Gazelle.
  5. Jak powstają ataki CSS - http://crypto.stanford.edu/cs155/papers/CSS.pdf (dużo informacji na ten temat znajduje się w OWACS). Generalnie cookie można łatwo wyłudzić…
  6. Więcej o bezpieczeństwie:
    1. Strona w Stanford - http://crypto.stanford.edu/cs155/
    2. Badania w Stanford w zakresie bezpieczeństwa - http://seclab.stanford.edu/websec/ z kursami!!!
    3. Podręcznik bezpłatny do kryptografii - http://www.cacr.math.uwaterloo.ca/hac/
    4. http://www.collinjackson.com/
  7. Blog pracownika Gartner’a - http://blogs.gartner.com/ray_valdes/2009/07/08/google-chrome-microsoft-gazelle-and-the-cloud-oriented-os/ – na temat ogłoszenia przez Google prac nad OS Chrome. Z punktu widzenia informatyka przeglądarka Chrome (17 mln linii kodu w C++) zawiera wiele zaawansowanych technik wykorzystywanych również w OS np. izolacja (sandbox), wielowątkowość (wielozadaniowość), komunikacja między procesami (IPC) – jest to około 700 tyś wierszy. Kompetencje wykorzystane w pisaniu tak zaawansowanej technologicznie przeglądarki można wykorzystać przy tworzeniu OS. Ale tu należy pamietać, że OS to również obsługa urządzeń I/O a tuż już trzeba mieć zaplecze w postaci sterowników do urządzeń napisanych przez firmy tworzące te urządzenia. Ale tę “dziurę” można zalatać polegając na wsparciu jądra z Linux’a. MS też wykorzystuje elementy wielozadaniowości w swych IE 8 i dlatego też rozpoczyna prace badawcze nad nową przeglądarką Gazelle, podobną do Chroma i OS Chrome. OS Chrome startuje od zera na bazie przeglądarki - http://news.cnet.com/8301-27080_3-10292435-245.html?tag=nl.e703
  8. Książki do Java - http://www.mindviewinc.com/Books/ –Ekcela – nie tylko Java ale również J2EE.
  9. Jak zostać programistą:
    1. http://samizdat.mines.edu/howto/HowToBeAProgrammer.html
    2. http://norvig.com/21-days.html
  10. Zasoby ARITMA:
    1. Forum - http://www.artima.com/forums/forum.jsp?forum=1
    2. Blog - http://www.artima.com/weblogs/viewpost.jsp?thread=261930
    3. AIR - http://www.artima.com/articles/air_15.html
  11. Bezpieczeństwo – nowa inicjatywa THAWTE mająca na celu upowszechnienie PKI w firmach - http://reddevnews.com/whitepapers/2009/03/thawte-dev-starter-kit/asset.aspx