piątek, października 01, 2010

Różności

  1. Ćwiczenia dla oczu - http://cwiczeniaoczu.webpark.pl/gora.htm
  2. Próby z eksperymentalną wersją CouchDB – mam tam konto mwcoig, dzięki czemu można testować działanie tej technologii bez instalowania jej u siebie, artykuł wprowadzający do tej dziwnej bazy dokumentów.  Jest też na OReilly książka za darmo.
  3. Przebiegły Facebook – niedawno włączył możliwość edycji dokumentów MS Office, a teraz planuje zintegrowanie się z usługami głosowymi i rozmowami wideo od Skype. Mówi się o połączeniu 500 mln użytkowników Skype z 500 milionami użytkowników Facebooka. Oznaczało by to próbę uwiarygodnienia Facebooka w oczach  managerów korporacji. Ale podobno CISCO ma ochotę na Skype, co z tego będzie zobaczymy. Żródło: Networld
  4. Najdziwniejsze filmy internetowe - http://www.networkworld.com/slideshows/2010/092910-internet-memes.html?source=NWWNLE_nlt_daily_pm_2010-09-29#slide11
  5. Amazon chce przyciągnąć programistów PHP do tworzenia aplikacji w chmurach. Po przejęciu przez Amazon firmy CloudFusion, jeden z jej byłych pracowników zaczął rozwijać bibliotekę API  w tym języku. Istnieją dwa projekty: CloudFusion na BSD oraz AWS SDK for PHP na licencji Apache. Umożliwi to dostęp do wszystkich elementów chmury AWS (Simple Storage Service (S3), Elastic Compute Cloud (EC2) for computing capacity, and the SimpleDB database). Serwis AWS jest agnostyczny wobec narzędzi do programowania, jest wsparcie dla zarówno dla Java jak i i platformy .NET. Żródło: Infoworld.
  6. W laboratorium Google wykluwają się różne ciekawe pomysły. Świadczy o tym strona blogu - http://blog.chromium.org/2010/09/webp-new-image-format-for-web.html gdzie jest mowa o próbie wprowadzenia nowego formatu obrazków. Firma wiele robi by przyspieszyć działanie aplikacji internetowym m.in. wyszła z inicjatywą udostępnienia narzędzi do badanie przepływu danych przez sieć: jest to Page Speed dla Firefoxa oraz Speed Tracer dla Chrome a także narzędzia do optymalizacji skryptów closure tools. Podobnie postępuje Yahoo i udostępnia narzędzie (wtyczkę) YSlow.
  7. Różnica między wydajnością netbooków a smartfonów się zaciera. W smartfonach króluje ARM (na bazie PowerPC) i jest coraz wydajniejszy, mówi się nawet o wersji quatro (czyli cztery rdzenie). Chyba tu nie ma miejsca dla Intela? Żródło: ZDnet.
  8. Niedawno firma Google oznajmiła, że wprowadza podwójną autentykację swoich produktów (Google APPS). Wraz z tym poszła informacja o udostępnieniu standardowego mechanizmu autentykacji aplikacji webowych OAuth. Taki mechanizm wprowadził już od dawna Twitter, Salesforce, niedawno Facebook oraz MS Azure (tam to się nazywa ACS – Access Control Service). Do tej pory aplikacje Google polegały na przesyłaniu przy wywołaniach API, konta i hasła co było zbyt niebezpieczne. Od teraz, po wdrożeniu serwisu OAuth na swych serwerach, firmy trzecie będą używały do autentykacji siebie w kontakcie z API Google tzw. żetonów (tokenów) czyli mechanizmu OAuth. Firma od dawna szukała efektywnego i bezpiecznego zarazem mechanizmu autentykacji. W grę wchodziły tradycyjne sposoby oparte o modele bezpieczeństwa typu SAML (Security Assertion Markup Language) lub WS-Securityale okazały sie one zbyt skomplikowane. Wymiana podpisanych żetonów jest szybsza i łatwiejsza. Żródło: www.cso.com.au
  9. W nawiązaniu do poprzedniego punktu ACS pozwala na:
    • Integrates with Windows Identity Foundation (WIF) and tooling
    • Out-of-the-box support for popular web identity providers including: Windows Live ID, Google, Yahoo, and Facebook
    • Out-of-the-box support for Active Directory Federation Server v2.0
    • Support for OAuth WRAP, WS-Trust, and WS-Federation protocols
    • Support for the SAML 1.1, SAML 2.0, and Simple Web Token (SWT) token formats
    • Integrated and customizable Home Realm Discovery that allows users to choose their identity provider
    • An OData-based Management Service that provides programmatic access to ACS configuration
    • A Web Portal that allows administrative access to ACS configuration
  10. Rozbiegówka o OAuth jest tu. Pozwala się zintegrować z tą usługą dla deweloperów. Materiał do nauki jest tu. Jak wygląda wdrożenie OAuth? Trzeba u siebie uruchomić serwer realizujący ten protokół, jeszcze nie wiem jak to zrobić. Implementacje tego mechanizmu są dostępne - http://oauth.net/code/, nawet na serwery PHP.
  11. MS potwierdził, że dla małych firm (do 10 PC-tów) usługa MSE jest bezpłatna i można ten program legalnie instalować. Żródło: windowsteamblog.
  12. Ciekawe książki :
    1. Wydajny Javascript
    2. MS Visual C# krok po kroku
  13. Jak uruchamiać stare aplikacje pod Windows XP w środowisku Windows 7? Tak - http://redmondmag.com/articles/2010/09/07/microsoft-releases-p2v-desktop-virtualization-tool.aspx, samo narzędzie Disk2VHD jest na sysinternals.
  14. Przewodnik po architekturze danych w Cloud – searchsoa.techtarget.com.
  15. Optymalizacja aplikacji w JS:
    1. http://blogs.sitepoint.com/2010/08/31/compress-javascript-with-php/
    2. http://blogs.sitepoint.com/2010/08/30/compress-javascript-closure-compiler-rest-api/
    3. MS Script Junkies

czwartek, września 30, 2010

Rozwój osobisty - programowanie

Nauka, nigdy na nią nie za późno

Świetny artykuł na SDJ na temat rozpoczęcia przygody z C# – jak się uczyć.

Coś dla dzieci:

  1. oprogramowanie do edycji materiału video - http://blueblots.com/tools/20-free-online-video-editing-tools/ (podobne są na politechnice –w dziale do pobrania).
  2. Techniki kodowania - http://net.tutsplus.com/articles/web-roundups/20-excellent-coda-tips/.
  3. Zdjęcia z Chin – bardzo ciekawe - http://www.boston.com/bigpicture/2010/09/scenes_from_china.html.
  4. Ciekawy akordeon w jQuery - http://www.madeincima.eu/samples/jquery/easyAccordion/ – dla odmiany jest on poziomy (a nie jak to zwykle bywa pionowy).

środa, września 29, 2010

Ciekawe materiały

Blogi i artykuły w serwisie IDGCONNECT - http://www.idgconnect.com/idgconnect/search?content_type=White+Paper. Inny blog to http://blog.jimmy.schementi.com/search/label/Dynamic%20Languages zajmujący się językami dynamicznymi w otoczeniu uruchomieniowym MS Dynamic Language Runtime. Serwis LifeHacker zaleca stosowanie jednozadaniowości zamiast multitaskingu - daje to większą efektywność pracy,  przełączanie też trwa - http://lifehacker.com/5646560/the-one-task-at-a-time-method-increased-efficiency-in-a-multitasking-world.

Zabawne wideo z RSA - http://lifehacker.com/5646251/chance-favors-the-connected-mind- wygląda na to, że idea wykluwa się w głowie jednostki, ale może jej pomóc kontakt z innymi ideami innych ludzi (którzy mają pół idee), dlatego warto się komunikować. Kedyś takimi miejscami były kawiarnie, obecnie to jest Internet.

Ćwiczenia fizyczne stymulują mózg - http://singularityhub.com/2010/08/05/exercise-boosts-your-brain-%E2%80%93-here%E2%80%99s-how/ - jest na to dwowód - hamują rozwój BMP (tzw. bone morphogenetic protein).

Jak stworzyć MVC w C# - http://www.geocities.com/Jeff_Louie/OOP/oop3.htm, prawie wszystko o DataGrid - http://www.geocities.com/Jeff_Louie/datagrid.htm