niedziela, listopada 07, 2004

Odłamki

  • MS po zakończeniu nieudanej kompanii związanej z Passport zaczął wyciągać z tego wnioski i rozpoczął nową inicjatywę Infocard, wg. http://blogs.zdnet.com/BTL/index.php?p=725
  • MS chcąc zadowolić swoich klientów wymagających od niego nowej funkcjonalności ale nie za cenę nowej wersji systemu operacyjnego wprowadził nowy rodzaj serwis packów -tzw. feature pack. Oznacza to dodatki funkcjonalne do podstawowej fukcji systemu operacyjnego. Ostatnio były do dodatki do Windows Server 2003: GPO, AD application mode, SP services. Wg. http://blogs.zdnet.com/BTL/index.php?p=723
  • Zwraca się uwagę na ukierunkowanie aplikacji firmy Google na środowisko MS (mimo, że G. powinna się czuć zagrożona kierunkami rozwoju MS w obszarze wyszukiwania). Są to Toolbar, Desktop (będzie wersja na MAC-a), GMail Notifier. Brak mu wsparcia dla platformy Linux. Pod tym względen lepiej wygląda Amazon, która wypuściła przeszukiwarke A9 (a9.com jest niezależnym oddziałem fiemy Amazon) na wszystkie platformy. Wyszukiwarka A9 zasługuje na uwagę, trzeba ją jeszcze rozpracować trochę. Co prawda Linux ma natywny projekt przeszukiwarki informacji - Beagle. Ciekawe, że napiany jest w C# i wymaga środowiska Mono oraz technologii indeksowania Lucent.
  • MS chcąc nakręcić zyski palnuje wypuścić nową wersję Office 12 tym razem ze zwiększonym udziałem części serwerowej. Dodatkowo ma odpowiedzieć na zarzuty EU aby zapewnić większą kompatybilność między dokumentami. W tym zakresie MS podał, że format dokumentów będzie oferowany każdemu bezpłatnie, ale nie zostanie oddany do rąk komitetu standaryzacyjnego ale zostanie w rękach firmy MS. Opinie na temat serwerów aplikacji biurowych firmy MS są raczej krytyczne tj. jest to inicjatywa skierowana ku dużym firmom chcącym wprowadzić porządek do chaosu i masy papieru. Wg. nich pozytywnym elementem dotychczasowych pakietów MS była ich cena oraz skupienie się funkcjonalności w zakresie pracy na stacji . Zwykły użytkownik z opcji serwerwych raczej nie skorzysta. Zwykle cykl wdrażania nowej technologii zaczyna się od indoktrynacji na uczelni, tak, że nowi pracownicy wchodzący na rynek pracy są obyci z jakims nwym narzędziem czy technologia. W przypadku SharePoint czy InfoPath nikt tego nie będzie uczył na uczelni bo w tym środowisku to się nikomu nie przyda (no chyba wg. mnie mozna znaleźć jakieś zastosowanie np. organizacje wymiany prac czy dokumentów lub prac nad wspólnym projektem) i trudno znaleźć jakieś szersze zastosowanie. Podobnie BEA miała problem chcąc zachęcić młodych ludzi do programowania w środowisku J2EE. Studenci woleli się nauczyć PHP, Perla lub .NET zamiast Javy, której nie mogli na uczelni szerzej wykorzystać (BEA kieruje swoje produkty na środowisko korporacyjne).
  • Również jest wiele krytyki pod adresem Longhorn-a, że nie jest nikomu potrzebny, że trzeba się skupić na bezpieczeństwie i zachowaniu zgodności (obóz zwolenników tego kierunku nosi nazwę Raymond Chen camp) zamiast na wielu nowych technologiach. Mówi się, że już nigdy nie nastąpi ten moment, jaki miał miejsce w czasie przejścia z DOS-a na Windows 3.x i z Windows 3.x na Windows 95.
  • Miejsce wymiany zdjęć - free blog/photoblog (blogger) z możliwością dodawania zdjęć (Hello bloggerboot)