wtorek, czerwca 14, 2005

Kompendium o AJAX-ie

Kompendium o AJAX-ie:
A najlepiej wpisać w pewną znaną wyszukiwarkę zaczynającą się na literę G hasło:
"ajax jakiś_znany_język_programowania" lub "sajax"

Rameczki...

Wykaz materiałów do tworzenia miłych oku elementów GUI:

Gartner o (nie)bezpieczeństwie

Firma Gartner na IT Security Summit w Washington ogłosiła, że wiele raportów na temat zagrożenie ze strony programów wirusowych będących w stanie zagrozić nowoczesnym formom komunikacji poprzez wchodzące na rynek nowe technologie jest przesadzone. Chodzi o:
  1. wirusy komórkowe,
  2. telefonia internetowa (Voice-over-IP),
  3. dostęp do hotspot-ów,
  4. przyrównanie bezpieczeństwa do wdrożenia regulaminów/instrukcji i procedur bezpieczeństwa przyjętych przez firmy,
  5. ideę super-wirusa mogącego zarazić w mgnieniu oka cały internet.
Wiele firm antywirusowych działających w tych technologiach stara się zwiekszyć zyski poprzez "zastraszenie" potencjalnego klienta. Taka atmosfera może niekorzystanie wpłynąć na szybkość asymilacji nowych technologii w biznesie.
Warto jednak wspomnieć, że obecen stanowisko Gartner w sprawie minimalizowania zagrożenia jest trochę sprzeczne ze swoimi poprzednimi raportami.

Dywagacje na temat Knutha

Daniel Knuth autor "Art of programming" usiłuje napisać książkę kucharską ze wszystkimi algorytmami. To pionierskie dzieło trwa ponad 30 lat. Wydał na razie trzy tomu z dziesięciu. Wydaje się bardzo mądrym jego posunięcie, by algorytmy były zapisane w języku formalnym ale na tyle precyzyjnym, że można je wykonać w maszynie wirtulanej o architekturze von Neumana. Pod tym względem ten pionier nie różni się wiele od swoich naśladowców. Jedno go wyróżnia - nie posiłkuje się ani istniejącym językiem programowania (pamiętamy fale popularności języków do opisu algorytmów od Algolu poprzez Pascal aż po Python) ani nie wymyśła swego własnego języka wyższego rzędu.
On po prostu pisze w kodach maszynowych abstarkcyjnej maszyny.
Dzięki czemu algorytm jest wyrażony w swojej czystej postaci (kodzie bezpośrednim), bezpośrednio gotowej do wykonania na maszynie o architekturze, której podporządkowują się wszystkie komputery świata. Dzięki czemu algorytm nie jest obarczony właściwościami (jego kolorytem) danego języka wyższego rzędu np. wirtualnymi typami danych i strukturami wyższego rzędu, które w gruncie rzeczy i tak trzeba przekładać na język wykonywalny zrozumiały dla komputera.
Trzeba pogratulować takiego mądrego podejścia do tematu no i życzyć mu wiele sił i zdrowia, by zdążył z ukończeniem swego dzieła zanim wejdą do użycie komputery o innej od von Neumana architekturze.

Laboratorium MS

Okazuje się, że w celu spopularyzowania swoich technologii i produktów Microsoft udostepnia wirtualne laboratorium w którym można je przetestować (wg. Dave Kearns).

poniedziałek, czerwca 13, 2005

Nowości

Mapa drogowa rozwoju produktów serwerowych MS na podstawie TechEd. Generalnie chodzi o przygotowanie się do nadejścia nowej zmiany systemu operacyjnego Longhorn oczekiwanego w 2006. Pod tym kątem powstaje wiele aplikacji. Najważniejsza z nich to Visual Studio 2005 (Hawaii) - narzędzie do tworzenia aplikacji. Visaul Studio dla LH będzie miało kodowe oznaczenie Orcas. Nowością VS2005 jest potraktowanie Outlooka i programu do obsługi kalendarze jako front-end do innych aplikacji. Twórcy apliakacji w VBA dla MS Office również otrzymają swoje studio - Visual Studio for Microsoft Office System. Na początku przyszłego roku, w pierwszym kwartale, ukaże się również wersja BizTalk Server 2006 (V-Next).
W połowie przyszłego roku ukaże się również oprogramowanie do obsługi RFID (bazujące na .NET) ze sterownikami wbudowanymi w system operacyjny. Grupa zajmująca sie BizTalk pracuje również zunifikowanym produktem do obsługi przepływu procesów (workflow) zapakowanego jako kolejny serwis (usługa) wbudowana w OS (będzie to nosiło nazwę Windows Workflow Services).
Powstanie również nowe wersja Exchange 12 z wbudowaną obsługą głosową z funkcjonalnością udostępnioną poprzez usługi webowe (WS). Serwer będzie miał wbudowane narzędzia anty spamowe oraz nowe środowisko skryptowe Monad ułatwiające administrację wieloma serwerami.
Oczywiście będzie również premiera długo oczekiwanej edycji serwera bazy danych MS SQl Server 2005 w listopadzie.