Daniel Knuth autor "Art of programming" usiłuje napisać książkę kucharską ze wszystkimi algorytmami. To pionierskie dzieło trwa ponad 30 lat. Wydał na razie trzy tomu z dziesięciu. Wydaje się bardzo mądrym jego posunięcie, by algorytmy były zapisane w języku formalnym ale na tyle precyzyjnym, że można je wykonać w maszynie wirtulanej o architekturze von Neumana. Pod tym względem ten pionier nie różni się wiele od swoich naśladowców. Jedno go wyróżnia - nie posiłkuje się ani istniejącym językiem programowania (pamiętamy fale popularności języków do opisu algorytmów od Algolu poprzez Pascal aż po Python) ani nie wymyśła swego własnego języka wyższego rzędu.
On po prostu pisze w kodach maszynowych abstarkcyjnej maszyny.
Dzięki czemu algorytm jest wyrażony w swojej czystej postaci (kodzie bezpośrednim), bezpośrednio gotowej do wykonania na maszynie o architekturze, której podporządkowują się wszystkie komputery świata. Dzięki czemu algorytm nie jest obarczony właściwościami (jego kolorytem) danego języka wyższego rzędu np. wirtualnymi typami danych i strukturami wyższego rzędu, które w gruncie rzeczy i tak trzeba przekładać na język wykonywalny zrozumiały dla komputera.
Trzeba pogratulować takiego mądrego podejścia do tematu no i życzyć mu wiele sił i zdrowia, by zdążył z ukończeniem swego dzieła zanim wejdą do użycie komputery o innej od von Neumana architekturze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz