piątek, sierpnia 25, 2006

Zarzadzanie certyfikatami

Do zarządzania certyfikatami służy polecenie systemowe certmgr. Narzędzie Java SDK (dostępne na każdej platformie, również i Linux) zawiera również komendę keytool, która pozwala na obsługą certyfikatu zawartego w pliku, np.:

keytool –printcert –file mw_kwalif.cer

keytool –printcert –file mw_kwalif_pem.cer

keytool –printcert –file thawte_der.cer

Innym, mniej znanym poleceniem jest certutil.

Certyfikat wyodrębniony do pliku można przenieść do systemu Linux. Mamy wtedy dostępne polecenia z grupy openssl, które pozwala wydrukować zawartość certyfikatu z tego pliku.

openssl x509 –in thwate_der.cer –inform DER –noout –text

openssl x509 –in thwate_pem.cer –inform PEM –noout –text

openssl x509 –in thwate_pem.cer –noout –text

Uwaga:

sprawdzenie certyfikatu zawierającego polskie litery nie udaje się.

Generalnie openssl zawiera podgrupę akcji związanych z certyfikatem, są to: x509, verify, ocsp.

Uwaga:

Zamiast przenosić certyfikaty z systemu klienckiego na serwer można przenieść serialnumber danego certyfikatu ponieważ on jest identyfikatorem podpisującego dokumenty. Można tak zrobić dlatego, że i tak w trakcie sprawdzania listy odwołań CRL następuje przeszukiwanie tej listy wg. wspomnianego serialnumber.

czwartek, sierpnia 24, 2006

Ważne informacje o wykorzystaniu CRL

Każdy certyfikat jest ważny przez jakiś określony czas. Czas życia certyfikatu kończy się wtedy gdy wygaśnie (śmierć naturalna) lub zostanie unieważniony (przedwcześnie). Mechanizmów do odwołania jest kilka. Jednym z nich jest RFC 2459.  Polega na publikowaniu periodycznie struktury danych podpisanej przez urząd wystawiający certyfikat listy odwołań zwanej CRL. Jest kilka typów list CRL: pełna lista (base CRL), delta CRL (przyrostowa) lub punkt dystrybucyjny CRL (CDP). Lista CRL może by publikowana jako usługa webowa, plik tekstowy, FTP lub LDAP.

Ważny terminy:

  1. OCSP (Online Certificate Status Protocol) protokół pozwalający na walidację w czasie rzeczywistym status certyfikatu.
  2. Łańcuchowanie certyfikatów - certificate chaining - pozwala ustalić czy dany certyfikat nie jest odwołany, nie wygasł i czy jest zaufany.

Kolejne przybliżenie do CRL

Ciekawy link na serwerze eggheadcafe.com:

Meaning of CAPICOM_TRUST_REVOCATION_STATUS_UNKNOWN

it usually means that the certificate does not contain a CDP extensions and

therefore revocation information cannot be obtained:

CRLS:
http://www.microsoft.com/technet/security/topics/crypto/tshtcrl.mspx


David B. Cross [MS]


Top Whitepapers:

Auto-enrollment whitepaper:

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/technologies/security/autoenro.mspx

Best Practices for implementing Windows Server 2003 PKI:

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/technologies/security/ws3pkibp.mspx

Troubleshooting Certificate Status and Revocation whitepaper:

http://www.microsoft.com/technet/security/topics/crypto/tshtcrl.mspx

Windows Server 2003 web enrollment and troubleshooting guide:

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/technologies/security/webenroll.mspx

Windows Server 2003 web enrollment and troubleshooting guide:

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/technologies/security/webenroll.mspx

Różności


  1. Świetny artykuł w bazie wiedzy MS - "How to send digitally signed messages by using CDOSYS/CDOEX" - pod numerem 280391.
  2. OpenID - alternatywna metoda autentykacji stron internetowych (wspiera ją m.in. SixA.., Verisgin - PIP).
  3. osCommRes - usługa umożliwiająca firmom zorientowanym na usługi oferowanie i sprzedaż ich w trybie online. Projekt jest open-source i bazuje na PHP/MySQL. Na podstawie artykułu w ComputerWorld.
  4. CAPICOM shell extension - do "podglądanie" właściwości plików w MS Explorer pod kątem kryptograficznym.
  5. Świetna lista aplikacji freeware i o XML-RPC jest tam artykuł.

Sprawdzanie listy CRL

Czy MS CAPICOM nadaje się do przemysłowego wdrożenia podpisu cyfrowego w aplikacjach internetowych? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jak dotąd największą trudność sprawia obsługa CRL. Chodzi o sprawdzenie czy dany certyfikat jest aktualnie jeszcze ważny. Sprawdzenie to może odbywać się na dwa sposoby poprzez: 

  1.  przeglądanie listy CRL opublikowanej na stronie internetowej wystawcy certyfikatów (listy te są periodycznie aktualizowane zgodnie z polityką danego wystawcy i w sumie mogą być długie) lub przechowanej lokalnie (gdzie one są ?)
  2. Inny bardziej efektywny sposób to sprawdzenie online numeru seryjnego certyfikatu poprzez usługę sieciową łącząc się z stroną wystawcy.

CAPICOM umożliwa taką kontrolę ale pod jednym warunkiem - w certyfikacie musi być wypełniona właściwość CDP (CRL Distribution Point).

Uwaga: certyfikat wystawiony przez PWPW (z Sigillum) nie ma takiego pola!

 Algorytm takiej kontroli jest umieszczony w bazie wiedzy MS jako pod  ID : 304298  - "How To Perform CRL Checking with CAPICOM".

Sprawdzenie certyfikatu - właściwość cerificate.Status lub ściślej chain.Status (uzyskany w wyniku chain.Build(cert)).

Sprawdzenie certyfikatu w podpisanych danych - należy "zapętlic" powyższą kontrolę dla wszytstkich certyfikatów w podpisanych danych (for i=1 to sData.Ccertificates.Count)

środa, sierpnia 23, 2006

test

Test

Lamp(hp) czy Lamp(erl)?

Co lepsze i szybsze PHP czy Perl. Strona tu zawiera wyniki przeprowadzonych testów. Wynik - remis, ale mod_php czy mod_perl są napewno szybsze od CGI. Nawet bez badań można by sie tego spodziewać. Cóż niektórzy ludzie lubią pisać o sprawach oczywistych i problemach gdzie nie ma jasnego rozstrzygnięcia.

Windows rulez

wg: pcworld

Koncern z Redmond wciąż niepodzielnie króluje na rynku desktopowych systemów operacyjnych - wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej OneStat.com. Dowiadujemy się z niego m.in., że z Windows XP korzysta 86,8% użytkowników komputerów na całym świecie, z Mac OS X - 2,32%, zaś z Linuksa - 0,36%.

Raport OneStat.com przygotowany został na podstawie danych z monitorowanych przez firmę komputerów na całym świecie (badaniem objęto 50 tys. maszyn ze 100 krajów).
Z opracowania wynika, że Microsoft ma łącznie 96,97% udziału w rynku desktopowych systemów operacyjnych. W głównej mierze jest to zasługa systemu Windows XP, który zainstalowany był na 86,6% komputerów sprawdzonych przez OneStat.com. Na drugim miejscu pod względem popularności znalazł się Windows 2000, z którego korzysta 6,09% użytkowników.
Trzecie miejsce w zestawieniu również zajął Windows - tyle, że oznaczony numerem 98 (2,68%). Na czwartej pozycji znalazł się produkt firmy Apple - Mac OS X (2,32%). Kolejne miejsca zajęły Windows Millenium (1,09%), Linux (0,36%) oraz Windows NT (0,24%).
Więcej informacji: OneStat.com.

Zaproszenie nie do odrzucenia

Dzisiaj MS otwarło dla niekomercyjnych projektów informatycznych typu open-source podwoje swojego laboratorium -

Open Source Software Labs. Celem zaproszenia jest współpraca 1:1 nad przeniesieniem Firefox'a i Thunderbird'a na platformę Vista.

Wspomniane laboratorium zawiera ponad 300 serwerów na których jest uruchamianych ponad 15 wersji Unixa i ponad 50 dystrybucji Linuxa. Strona główna laboratorium zwanego też Port 25 jest tu.

Źródło: entmag

Google - aplikacje online

Już od dzisiaj można zalogować się nowego serwisu online Google - tym razem jest to edytor tekstów służący do edycji i publikowania dokumentów za pomocą aplikacji internetowej. Taka usługa nosi nazwę - outsoursing aplikacji do przetwarzania tekstów - i bazuje na pakiecie Writely autorstwa firmy Upstartle (wykupionej nedawno przez Google). Wyszło na to, że GG nie wykorzysta aliansu z Sun-em i nie zajmie się OpenOfficem.

Wspomniana usługa jest już trzecim serwisem tego typu. Inne bizinesowe usługi online oferowne przez firmę GG to: kalendarz, arkusz i klient poczty. Wszystkie one wymagają konta w Google, niestety.

Tak nawiasem mówiąc jest już wiele aplikacji tego typu online firm trzecich.

Źródło: CNET

Informacja dodatkowa: przeprowadzono test porównawczy różnych dostepnych aplikacji biurowych "hostowanych" przez Internet - wynika z nich, że produkt GG Writely jest najlepszy.

Warto też wspomniec o MS Office oferowany online.

wtorek, sierpnia 22, 2006

Nie trać głowy z powodu Linuksa ...

Na konferencjach w ramach  Open Source Symposium jaka miała miejsce  w 14 miastach  rejonu Azji-Pacyfiku wiele mówiono na temat biznesu jaki można zrobić z technologiami typu open-source oraz o wielu pułapkach. Wprowadzie stosowanie tej technologii w wielu przypadkach pomaga obniżyć koszty IT to za stosowaniem jej przemawia wiele powodów strategicznych. Chociaż zaletą Open-Source jest dostępność do kody źródłowego używanego produktu to niewiele firm korzysta z tej możliwości. Ale dzięki temu szybciej produkt reaguje na zmianę warunków jego użytkowania - częściej następują aktualizacje.

Dyrektor lokalnego oddziału Gartnera z Hong Kongu przestrzega przed ślepym nadużywaniem open-source w swej strategii stosowania oprogramowania jedynie z powodu tego, że jest za darmo. Wybór między tą technologią a produktami komercyjnymi (zamknietymi) powinien następować na bazie przydatności i łatwości integracji z otoczniem, a także na długofalowych oczekiwanych oszczędnościach TCO (co nie zawsze jest prawdą, np. wymiana MS Office na OpenOffice powoduje kłopoty w sferze integracji, wymienialności oraz szkoleń). Bezsprzecznie Linuks w segmencie serwerów rośnie najszybciej (nawet w okresach ogólnej stagnacji), jednak ciągle nie jest dopracowana wersja desktopowa (choćby brak narzędzi do zarządzania komputerami). 

Źródło: zdnetasia

Ważne momenty w rozwoju Linuksa

Paneliści zebrani na tegorocznym spotkaniu LinuxWorld rozważali rozwój Linuksa w kierunku udostępnienia go szerszej rzeszy użytkowników. W tym celu należy wbudować w ten system operacyjny wsparcie dla nowych technologii multimedialnych m.in. iP0da. Czas ku temu jest ponieważ w produktach firmy MS pojawiła się dziura. Przewiduje się, że nowy system oper. Vista wejdzie do użytkownia dopiera w połowie 2008 r. Czas ten można wykorzystać i zapchać tę dziurę nowymi, bardziej atrakcyjnymi dystrybucjami systemu Linux. Przypomina się, że dominacja MS w obszarze systemów oper. została zachwiana 15 lat temu wraz z pojawieniem się otwartego systemu oper. Linux autorstwa fińskiego studenta Linusa Torvalda. Wyrażono nieśmiałą nadzieję, że za 5 lat rynek systemów desktopowych będzie podzielony równo między MS Windows i dystrybucje Linuksa, zaś w segmencie systemów wbudowanych w urządzenia konsumenckie przewaga będzie na korzyść Linuksa (80% rynku).

Zwrócono uwagę na rynki rozwijających się krajów, które są z reguły zbyt ubogie na wdrożenie drogich technologii i oprogramowania. W opanowaniu tych rynków mają również nadzieję firmy produkujące komputery (Intel i VA).

Przypomniano jednocześnie jak to się wszystko zaczęło w 1991 (wejście na rynek Linuksa) oraz co było przełomowym wydarzeniem w upowszechnieniu tego systemu:

  1. Oracle ogłasza w 1998 udostępnienie bazy RDBMS Oracle na platformie Linuks.
  2. Powstanie firmy i dystrybucji odmiany Linuksa - Red Hat.
  3. Popularyzacja przeglądarki internetowej Firefox.

Źródło: www.redherring.com

Inne informacje - IBM na powyżej konfrencji ogłosił otwarcie ośmiu NOWYCH projektów open-source (middleware, narzędzia deweloperskie oraz usługi). IBM ma do dyspozycji około 600 programistów w swym Linux Development Center.

OpenID - nowa platforma sprawdzająca tożsamość zostaje nadal w powijakach, ale się prężnie rozwija.