piątek, stycznia 21, 2011

Nie kończąca się historia–HTML 5

Źle się dzieje w HTML – nowa wersja HTML 5 została zaanonsowana jako samodzielny byt od niedawna. Koniec prac nad jej specyfikacją przewiduje się za kilka lat (licząc optymistycznie ok. 2022). Autorzy chyba za dużo chcą osiągnąć naraz. Bałagan robi się jeszcze większy gdyż autorzy niektórych przeglądarek już teraz (kiedy tak naprawdę prace na specyfikacja trwają) implementują NIEKTÓRE elementy HTML 5 (te najłatwiejsze i najmniej wątpliwe) i trąbią wszem i wobec, że ich przeglądarka jest zgodna z tym standardem (tymczasem do takiego stwierdzenia  droga jest długa). Na ten temat dobrze jest przejrzeć dwuczęściowy raport INFOWORLD – przypominam, że jest to draft (szkic) specyfikacji:

  1. HTML5 in the browser: Canvas, video, audio, and graphics” – to co najłatwiej zrobić a już można zachwycić użytkownika ponieważ skupiają się na wizualnej stronie (demonstracja możliwości jest tu) przeglądarki. Mamy tu obiekty typu canvas (test tu), SVG (test tu)
  2. bardziej trudna część “HTML5 in the browser: Local data storage - HTML5 Web Storage, Web Database, FileReader, FileWriter, and AppCaching APIs will transform Web pages into local applications, but not yet” tam można znaleźć wiele eksperymentalnych rozwiązań jak czytanie/zapisywanie do plików domowych, sieci semantyczne. Na razie temat jest zbyt rozszerzeń jest zbyt nieprecyzyjny.

Super strona na temat nowości jakie przynosi HTML 5 - http://www.goat1000.com/tagcanvas.php

wtorek, stycznia 18, 2011

Deweloperka

  1. Jak zwykle dobre pomysły w portalu DYNAMICDRIVE, tym razem biblioteka z obrazkami jako tzw. tooltip. Nadaje się do przystosowania.
  2. W portalu code project jest wiele ciekawych artykułów i tzw. tip-ów
  3. Ciekawy cytat "Nighttime, not the late hours but the gloaming, when the sun was setting and dinner must be prepared and the long evening stretched out before her — that's when the loneliness settled in like the ache in her hip on a rainy day, when the regrets, the bad memories, sometimes came to call." — From Lisa Unger's 2010 novel Fragile”
  4. Nowa wersja serwera Tomcat – położono nacisk na większą ilość wątków co ma zwiększyć jego reaktywność. Tak w ogóle po co ułatwiać wielowątkowość przecież to i tak nie zwiększy wydajności czy szybkości przetwarzania? Ano  po to by pojedynczy proces/watek nie zagrabił nam (zmonopolizował) zasoby procesora, żeby stworzyć iluzję przed użytkownikiem, że coś się dzieje, żeby zwiększyć jego reagowolność na zdarzenia utd. W ten sposób tworzymy ILUZJĘ, że wszystko działa, aplikacja przyjmuje nowe zgłoszenia i obsługuje stare jak gdyby nic (ale płacimy za to większym narzutem na zarządzanie i dłuższym czasem obsługi. I tu realizuje się zasada demokracji wszyscy są obsługiwani tyle, że coraz wolniej.
  5. Bardzo ciekawy plugin dla jQuery pozwalający na nowy sposób zademonstrowania menu. Są też inne elementy GUI jak notes, cards, maps.
  6. nareszcie mam –jquery JQGRIDprzykłady w php i js
  7. Coś co każdy lubi ale nie każdy ma – integracja środowisk i platform –znajdziesz w portalu codemesh. Aplikacja JuggerNET. Przykład JDBC w .NET – tu.
  8. Implementacja:
    1. using Codemesh.JuggerNET;




      IJvmLoader	loader = JvmLoader.GetJvmLoader( true, true, TraceFacility.TraceJvm, TraceLevel.TraceErrors );

      loader.AppendBootClassPath = "../lib/hsqldb.jar;../../lib/hsqldb.jar";

      Class.ForName("org.hsqldb.jdbcDriver");



  9. Jak tak naprawdę wystartować z tworzeniem aplikacji pod Androidem - http://www.linuxfordevices.com/c/a/Linux-For-Devices-Articles/A-developers-perspective-on-Googles-Android-SDK/. Maszyna wirtualna dla Androida - http://content.techrepublic.com.com/2346-12849_11-497936-1.html?tag=content;leftCol


  10. Kapitalna strona o podstawach web i html - http://www.xs4all.nl/~sbpoley/webmatters/index.html, jest też przykład wzorcowej walidacji formularza


  11. Jestem na LINKEDIN przyjęty do grupy PKI, a tam sposób jak sprawdzić ocsp poprzez opessl. tam pokazano nową ideę OTPK (one time private key)


  12. Nowe pojęcie Secure String tamże w stopce są ciekawe odnośniki do:



    1. Klasy List - http://articles.techrepublic.com.com/5100-10878_11-6068652.html?tag=btxcsim#


    2. ListView -


    3. Podstawy – stream – co to takiego


    4. Inne tematy są w archiwum



  13. Bomba - http://weavesilk.com/


  14. Pascal - http://www.dobreprogramy.pl/Lazarus,Program,Windows,12653.html


  15. Po co LINQ (z portalu - http://gasior.net.pl/tag/c/):



    1. var polishCustomers = new List<Customer>();

       
      foreach (var customer in customers)


      {


      if (customer.Country == "Poland")


      polishCustomers.Add(customer);


      }



      teraz:



      var polishCustomers = customers.Where(x => x.Country == "Poland");



poniedziałek, stycznia 17, 2011

Pożyteczne dla deweloperów

Niezawodny serwis DevCurry przyniósł podsumowanie roku 2010. Najciekawsze:

  1. Posty - http://www.devcurry.com/2010/12/most-popular-posts-for-developers-in.html
  2. Zasoby aplikacyjne i narzędziowe - http://www.devcurry.com/2010/12/useful-developer-tools-and-resources.html

Podstawowe, niezbędne narzędzia na każdy komputer z MS Windows - http://stevenbenner.com/2010/09/must-have-software-for-your-microsoft-windows-computer/ (a tam wyświetlacz temperatury CPU - http://www.alcpu.com/CoreTemp/)

Nowe narzędzie dla developerów–WebMatrix

No może nowe to ono nie jest, ale jest nowa wersja dostępna na stronach MS.  Wraz z nią jest m.in. open-source portal Orchid. Przygotowano też szkolenia:

  1. Przegląd możliwości - http://www.microsoft.com/web/webmatrix/features.aspx
  2. Miejsce startowe szkoleń - http://www.microsoft.com/web/post/Web-Development-101-using-WebMatrix
  3. Inna strona - http://www.microsoft.com/web/category/learn

Ciekawe jak się to ma do innego narzędzia – generatora aplikacji Lightswitch?

Czyżby WM był wyspecjalizowany pod kątem potrzeb programistów aplikacji webowych, a LS dla tworzenia aplikacji klienckich? Czas pokaże…