- firma iTKO - ISA WS-Testing, a single-user version of its LISA 3.5 Complete SOA Testing Platform www.itko.com/ws-testing
czwartek, listopada 09, 2006
Nowy SOA dla Eclipse
PHP z Javą (jak pies z kotem czy...?)
Adaptacja PHP w korporacyjnym środowisku jest coraz większa. Powoduje to konieczność skorzystania z istniejących w tym srodowisku komponentów napisanych J2EE w Javie . Dla przykładu weźmy WebSphere Application Server jako zaplecze oraz front w postaci Zend Platform (z uwagi na PHP/Java Bridge - służący do wywoływania komponentów Javy z kodu PHP ). Są dwa sposoby współpracy:
- Web Service - usługi webowe, narzędzia do tworzenia i pobierania ich są wbudowane w PHP 5 (korzysta z przeładowania metod)
- most PHP/Java Bridge - middleware wbudowany w Zend Platform do manipulowania obiektami Java jakby to były obiekty PHP.
Web 2 w ataku
- Intel ogłosił ciekawą inicjatywę wraz z SpikeSource (organizacja open source tzn. BIERZE pienądze za usługi, wartosc dodaną) - zebrał niektóre aplikacje Web2.0 do kupy i udostępnił je jako usługa dla małych firm (podobnie uczynili to wczesniej MS i Google). Patrz * na dole. Oprogramowanie to jest zintegrowaną ofertą produktów wczesniej dostępnych na rynku jako indywialne pakiety i będzie kosztowac ok. 200 dol rocznie (w subskrypcji).
- Produkt nazywa się SuiteTwo i zawiera oprogramowanie z: Six Apart, Socialtext, NewsGator and SimpleFeed (aplikacje do obsługi blogów, strumieni RSS, wikis i tzw. social networking. Zebraniem tych produktów i ich integracją zajął się SpikeSource.
- Google chce przechowyać dane użytkownika (arkusze, dokumenty) w sieci a nie na dyskach lokalnych (porównuje to z przechowywaniem pieniedzy na koncie zamiast w kieszeni) przez co są łatwiej dostępne i umozliwiają pracę zespołową - idea ciekawa, ale co z prywatnoscią - jak będzie ona zabezpieczona. Google MUSI dać ludziom gwarancję BEZPIECZEŃSTWA i JAKOSCI USŁUG, dopiero wtedy mozna mówic o powaznym wykorzystaniu tego serwisu. Mozna pogodzić te dwa sprzeczne wymogi w ten sposób, ze dane będą jednak przechowywane na dysku uzytkownika tak na "wszelki wypadek". Jest to wskrzeszenie idei network computer zapoczatkownej przez Sun, ale nie mogącej się w tych czasach (lata 80) zrealizować.
- Atak Google - na początku udostępnił ONLINE arkusz kalkulacyjny i edytor tekstów (zakup Writley) teraz uzupełnił swoją ofertę o narzędzie do pracy zespołowej poprzez strony internetowe (popularnie zwane WIKI) - zakupił JotSpot. Powód - często uczestnicy aukcji np. eBay wymieniali się informacjami na temat zakupów własnie poprzez "wiki".
Uwagi *)
Starting with e-mail, Google has been launching Web-based services and software in a move seen by many as encroaching on Microsoft's turf. Microsoft has responded by revamping its business to focus on Web services under the Windows Live and Office Live monikers.
Google acquired the online word-processing application Writely in March and launched Google Spreadsheets in June. Google recently opened Writely up to the public.
Google also sells a product to corporations and organizations that they can offer their employees and members for free called Google Apps for Your Domain that ties together Web-based e-mail, calendar, chat and Web page publishing. <- na podstawie artykułu w: http://news.com.com/Google+combines+word+processing%2C+spreadsheets/2100-1032_3-6124593.html?tag=nl
środa, listopada 08, 2006
Ciekawe linki
- New features in NetBeans 5.5 include the Java Persistence API and the Java API for XML Web Services (JAX-WS) 2.0 productivity tools, and support for the open source version-control system Subversion. Also in the new release of NetBeans are enhancements to its GUI builder, work previously carried out under the name Project Matisse.
- Sun also released five value-added packs for NetBeans 5.5, including a technology preview of NetBeans Visual Web Pack for developing applications using JavaServer Faces (JSF) as well as a beta version of NetBeans C/C++ Pack, which enables C or C++ developers to use NetBeans alongside their own compiler and tools. The NetBeans Enterprise Pack brings together tools for creating and testing SOA (service-oriented architecture) applications.
poniedziałek, listopada 06, 2006
MS i ZEND
Jak to ładnie okreslił jeden z założycieli ZEND - powoli ale nieuchronnie następuje komercjalizacja ruchu open-source.
Standardy w SOAP
- Duże firmy (początkowo IBM i Microsoft) starają się wprowadzić nową technologię ale chcą to zrobić po ludzku i z głową - dlatego powołują ciało, które opracowałoby standard implementacji przemysłowej ww technologii aby móc z niej korzystać i zapewnić kompatybilność między swoimi produktami. Grupa innych oszołomów tudzież innych "znawców" tematu usiłuje im w tym przeszkodzić próbując powołać inne ciała i grupy do opracowania standardów. Przeciw nim przemawia brak doświadczenia przemysłowego a jedynie akademickie zapędy i nie czują potrzeby zrobienia czegość sensownego w sensownym czasie. Jeżeli na dodatek nastąpi w nich rozłam i powstaną inne ciała (jak np. z W3C powstało bardziej pragmatyczne WHAT). MS i IBM (od niedawna również SUN) stworzyły WS-I ale zostały zmuszone do działania na drugim froncie - zgłosiły standard do OASIS, natomiasr "mądre" głowy z W3C sami dalej opracowują swoje stardardy pod tytułem "XMLcośtam" mimo, że formalnie WS-I włączyło ich standardy do siebie.
- Standard musi być opracowny szybko i sprawnie. Aby to miało miejsce do tworzenia standardu muszą się włączyć wszyscy potencjalni gracze mający zamiar wypuścić konkretne produkty rynkow. Nie można dopuścić aby część z nich utworzyła konkurencyjną grupę do standardów.
- Nie można czekać na naukowców aż oni opracują standard. W tym momencie przy tworzeniu standardu należy oczekiwać opóźnień spowodowanych nie tylko względami merytorycznymi (chęcią objęcia wszystkich możliwych sytuacji i "akademickim" spojrzeniem na rzeczywisytość) ale i politycznymi (zwykła ludzka animozja i nieżyczliwość).