Xen lures big-name endorsements - page 2 | Tech News on ZDNetNowa technologia parawirtualizacji (http://news.zdnet.com/2100-3513_22-5581484-2.html?tag=st.next) polega nie na tworzeniu kompletnej maszyny wirtualnej (poprzez symulację na poziomie sprzetu mogącej teoretycznie uruchomić każdy system wirtualny), ale na zmianie systemu operacyjnego tak aby można uruchamiać więcej jego kopii. Takie podejście oferuje większą wydajność. Wszyscy czekają na uruchomienie przez Intel procesora bazującego na technologii Vanderpool (VT) co ma nastąpić w 2005 r. Inni rywale Xen to Plex86 (http://plex86.sourceforge.net%2F&siteId=22&oId=2100-3513-5581484-2&ontId=3513&lop=nl.ex
) oraz User-mode Linux (ale jak zapewnia SuSE ta ostatnia nie będzie rozwijana). Pierwszy pokaz Xen oczekuje się w SuSE Linux professional oraz RH. Obecnie ta technologia działa z Linux-em na platformie x86, ale oczekuje się wdrożenie jej na procesorach AMD (szczególnie jego 64-bitowy Opteron) oraz Itanium firmy Intel. Dodatkowo Xen-em zainteresował się IBM (na platformę Power) oraz Sun. Systen oper. NetBSD już działa na technologii Xen. Bardzo poważnie problem wirtualziacji traktuje firma IBM, mająca ogromne doświadczenie w maszynach wirtualnych na mainframe. Posiada ona nawet znak firmowy Hypervision - warstwę oprogramowania pozwalającą podzielić zasoby sprzetowe pomiędzy wiele systemów operacyjnych jednocześnie. Chociaż jest ona związana partnersko z VMWare to ciągle próbuje nowych technologii prowadząc własny projekt sHype (Secure Hypervisor) mający na celu stowrzenie maszyny wirtualnej nieczułej na ataki. IBM zamierza udostępnić badania w tym zakresie projektowi Xen. Jak na razie dwaj najwięksci rywale Xen, VMWare oraz Virtual Server firmy MS nie czują się zagrożeni a chyba powinni.
Należy pamiętać, że wirtualizacja to nie tylko usostępnienie maszyn wirtualnych ale również narzędzia do ich zarządania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz