czwartek, grudnia 16, 2010

Deweloperka aplikacji

  1. Warto przeglądać blog - http://googleapps.blogspot.com/ – tam są najnowsze “osiągnięcia” grupy zajmującej się google scripting.
  2. Z serwisu betanews - Chrome zawsze i wszędzie. Osiągnięcie 10% poziomu wśród przeglądarek internetowych przez Chrome spowodowało zgłoszenie tej przeglądarki jako potencjalnego kandydata do rangi przeglądarki korporacyjnej. Aby nosić takie miano należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkich chodzi o zarządzalność jej instalacją i konfiguracją (IE ma takie narzędzie). W przypadku Chrome postarano się o nowy format instalacyjny .msi dla tej przeglądarki i możliwość stosowania polityk i wzorców profili użytkowników. Co to daje:
    1. dostarczenie do korporacji nowoczesnego narzędzia do przeglądania internetu i uruchamiania aplikacji webowych (intranetowych także) wspierającego najnowsze standardu HTML5 oraz bezpieczeństwa
    2. Odpowiedź na zapowiadane nadejście IE9 z tą różnicą, że Chrome wspiera stare Windows XP, dzięki temu korporacje nie musi zakupywać nowych wersji Windows OS Clinet i dokonywać korekt w konfiguracji sprzętowej (nowe OS od MS są bardziej zasobożerne)
    3. Przygotowanie do wdrożenia OS Chrome w przedsiębiorstwie, już teraz można sprawdzić jak będą się zachowywać aplikacje biznesowe napisane w konwencji webowych i uruchamiane docelowo (w niedalekiej przyszłości) na wychwalanym przez Google OS Chrome i nowym typie netbooków.
  3. Widzę tutaj jednak pewną sprzeczność, przeglądarka Chrome jest bardzo nowoczesna na zewnątrz ale i też implementuje nowe sposoby tworzenie oprogramowania oraz stosuje nowe podejście do procesów. W konsekwencji po otwarcie paru okien mamy dużą zajętość pamięci i obciążenie procesora co na słabym sprzęcie jest zabójcze. Oznacza to że i tak nie obejdzie się od wymiany starych PC-ów, a przy zakupie nowego sprzętu przez korporację niejako domyślnie instaluje się nowe wersji MS Windows OS. Czyli można uruchomić na starym sprzęcie nowoczesną przeglądarkę ale będzie ona tragicznie wolna. Tutaj Firefox zachowuje się znacznie lepiej.
  4. Jest to drugie podejście Google do systemów korporacyjnych, pierwsze było wprowadzenie Chrome Frame.
  5. Co do dalszych losów OS Chrome. Przewiduje się (serwis neowin), że być może Google udostępniając OS Chrom testuje nowe technologie i nowy sprzęt a docelowo ten OS zostanie scalony z bardziej już okrzepłym Androidem. Kto to wie?

Brak komentarzy: