czwartek, czerwca 30, 2005

Otwarcie Sun-a

W celu spopularyzowania języka Java firma SUN udostępniła kody źródłowe dwóch kluczowych swych technologii: Java Application Server Edition 9 (JAS) oraz Java Enterprise Server Bus (ESB), razem około 135 000 linii kodu (coś mało). Ciekawa jest podejście tej firmy, udostępniamy prawie wszystko ale do poziomu samej Javy. Technologia JAVA składa się z następujących filarów:
  1. J2SE (Jądro/Desktop)
  2. J2EE (Korporacja/Serwer)
  3. J2ME (urządzenia mobilne/bezprzewodowa łączność)
  4. JavaCard (sprzętowa implementacja języka)
  5. Java Web Services
  6. Java Business Integration
  7. XML
  8. Inne technologie ...

Znowu mamy mitologię, Ajax zamienia się w Atlasa

MS uważany niejako za ojca technologii AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), poprzez wprowadzenie do IE JavaScript, DHTML oraz XMLHTTP, planuje stworzenie zorientowanej obiektowo platformy ATLAS na bazie JavaScipt do tworzenia rozwiązań w tej technologii. Wersja beta jest spodziewana we wrzesniu na corocznej konferencji PDC 2005 wraz z wersja 2 .NET i ma stanowić dodatkową opcję dla rozwiązań aplikacji w środowisku przeglądarki bazujacych na Avalon. Technologia ta znana od wielu lat w roziwązaniach wewnętrznych MS (Outlook Web Access oraz MSN Hotmail) znalazła nowe wykorzystanie przez firmę Google (Gmail, Google Maps). Ideę tę podchwycili także inni producenci przeglądarek internetowych (Opera, Safari, Mozilla). Jest prosta ale wymaga wielu linii kodu. Dlatego MS chce wprowadzić pozoiom abstrakcji izolujacy dewelopera od niuansów implementacji AJAX dla różnych przeglądarek. Aplikacje wykorzystujące ATLAS będą niezależne od rodzaju przeglądarki, nie będą wymagały dodatkowej instalacji i będą zintegrowane z ASP.NET. Pozwoli to na "przechodzące" profile użytkownika (na serwerze ) oraz wykorzystanie lokalnej pamięci do przechowywania stanu.
MS promuje ATLAS jako sposób na integrację bogatego środowiska ASP.NET oraz grafiki AVALON (z LH) do tworzenia aplikacji bazujących na przeglądarce. Czyli ASP.NET oraz ATLAS korzystają z mozliwości AVALON.
Ale każdy kij ma dwa końce: ciekwae jest podejście z drugiej strony. Każdy klient korzystający z Avalon będzie mógł mieć dostep do dwóch podstawowych usług ASP.NET: Building Block Services oraz Client Building Block Services. Tym tematom jest poświęcony cały blog na MS.

Sen na jawie, pokłosie konfrerncji JavaOne

Na konferencji JavaOne:
  • firma BEA ogłosiła rozporzestrzenianie się swocih narzędzi na inne platformy sprzętowo-narzędziowe. Do końca 2005 r planuje porting JRockit VM na serwery Sparc, Aix (Power PC) oraz HP-UX (Intel). Ściągnięcie JRocket jest darmowe, firma zarabia na narzędziach diagnostycznych. Futurystycznie planuje także przekształcić JR w warstwę stosu (stack) wirtualizującego zasoby serwera (powyżej warstwy "hypervisora" do zarządzania sterownikami i sprzętem i poniżej warstwy middleware w tym przypadku Bea Logic. Na samym spodzie będzie paltforma Intel z jego wsparciem wirtulizacyjnym na poziomie sprzętu. Firma udostepnia także portal wiedzy: arc2arc (dla architektów enterprise) oraz dev2dev dla "zwykłych" developerów.
  • Inne wydarzenie to wydanie wersji 3.1 oprogramowania Eclipse, oraz obietnica dostarczenia w ciągu 30 wszystkich innych dodatkowych projektów (jest ich V głównych) dla tej wersji (smutne jest to, że wiekszość tych projektów jest ukierunkowana na konkretną wersję Eclipsa i dochodzi do sytuacji, że trzeba mieć kilka wersji tego oprogramowania aby móc uruchomić interesujące na pluginy, każdy napisany dla innej wersji). Teraz będzie reedycja wyszystkich tych pluginów pod wersję 3.1. Chodzi m.in. o Business Intelligence and Reporting Tools, Web Tools, Test amd Performance Tools,Ggraphic Editor Framework, Visual Editor, AspectJ and Eclipse Modelling Framework. W tym tygodniu spodziewa się ukazania RCP 3.1 do budowania aplikacji klienckich, które nie są oparte o Web (chyba tu jest błąd, raczej wspartych o web).

środa, czerwca 29, 2005

IBM i Sun jak pies z kotem?

Na konferencji JavaOne organizowanej przez Sun doszło do zbliżenia między IBM a SUN. Podpisano na dalsze 10 lat umowę o współpracy w zakresie techologii. Między innymi IBM będzie korzystał z różnych wersji Javy (Java Platform Enterprise, Standard and Micro Editions), będzie korzystał z JavaCard oraz przeniesie WebSphere na Solaris 10 (dla platformy x86), dodoa wsparcie dla tej platformy dla sowich produktów DB2, Rational i Tivoli. Taki ruch ma na celu utarcie nosa ruchowi wśród developerów open-source w kierunki stworzenia własnej maszyny Java (HARMONY).
Niezależnie od tego SUN otworzył kody swego Java System Application Server Platform Edition 9.0.
Obie firmy potwierdziły chęć dalszej współpracy nad rozwojem języka Java w stowrzyszeniu standaryzacyjnym JCP (Java Community Process), które również rozwija nową funkcjonalność w Javie.
Na obronę przed niechęcią firmy SUN do upublicznienia kodu Java, firma przytacza obawę przez roszczeniami z tytułu praw autorskich (IP) oraz utratą wymienialności funkcjonalnej (interoperability). Sun twierdzi, że zawsze rozwój języka byl i jest pod kontrolą JCP a nie jej samej.