poniedziałek, września 24, 2007

Co mówi Gartner o open-source (http://www.computerworld.com.au/index.php?id=1025846193&eid=-219) Mark Driver v-ce przydent do spraw badań:
Zwiększy się udział oprogramowanie typu open-source w aplikacjach korporacyjnych szczególnie w branzy usług sieciowych (networking). Oprogramowanie tego typu nie jest wcale takie dobre jak to głoszą proponenci ani tak złe jak mówią krytycy. Najważniejsze w startegii wdrożenia O-S jest opracowanie prawidłowej polityki włączania tego oprogramowania. Należy stworzyć narzędzia do kontroli i monitorowania wykorzystania O-S w firmie aby uniknąć dzikiego rozrostu nowych aplikacji nad którymi dział IT nie panuje. Mylne jest przeświadczenie, że stosowanie O-S powoduje automatycznie obniżenie kosztów TCO. Decyzja o adaptacji O-S w firmie powinna uwzględniach cztery kryteria:
  1. czy oprogramowanie O-S faktycznie nadaje się do danego problemu (wiele się mówi o przesadnym zachwalaniu zalet oprogr. O-S, czasami bez pokrycie, czasami z podejściem fanatycznym, wręz religijnym)
  2. czy proponowane oprogramowanie jest dojrzałe, czy ma za sobę firmy wspierające?
  3. możliwości adopcji nowego oprogramowanie przez daną firmę, czy jest jej potrzebne wdrożenie najnowszych technologii (dobzre się czuje z nowymi technologiami), czy potzrebuje wsparcia firm trzecich?
  4. czy wdrożenie O-S odbywa się w dziedzinie krytycznej dla przedsiębiorstwa (mission-critical)
Obawy:
  1. nadmierna defragmentacja oprogramowania (wiele wersji, zbyt duże pole wyboru trafengo rozwiązania), z drugiej strony prawa naturalnej selekcji powinny z czasem "wykosić" słabe rozwiązania. Specjalizacja i wariantowość jest jedną z głównych sił oprogramownia O-S (ale, ale co z zapewnieniem integralności i kompleksowości usługi ?)
  2. uspokoił obawy, że O-S może zagrozić MS - ponieważ O-S zmienia świat rozwazań IT, sam świat IT też ewoluuje - komercyjne firmy wybierają np. Linuksa po to by zaszkodzić np MS (tak to ma miejsce w przypadku IBM)
  3. wiele firm komercyjnych wypacza ideę O-S, daje możlwość zmianę kodu przez klienta ale zabrania jego dystrybucji ("gated-software"), dlatego ważne jest wyczyszczenie, zatwierdzenie i upowszechnienie definicji open source związanej wyłącznie z licencją GPL. Nie ma miejsca na inny termin marketingowy tego ruchu