środa, września 23, 2009

Nowości Java

Serwis javaworld - kolejne spotkanie (coroczne) na temat języków uruchamianych w środowisku JVM – JVM language Summit. Tutaj głośno o projekcie nowego języka Noop (twórcami są pracownicy Google – jako owoc wolnego czasu jaki daje Google swym pracownikom). Ciekawa inicjatywa ale na razie zupełnie nieskoordynowana i chaotyczna (bez strategii, jak każda inicjatywa odgórna) – może później jak dojrzeje zostanie zintegrowana z polityką Google?

Programowanie:

  1. Gniazdka - http://www.javaworld.com/jw-12-1996/jw-12-sockets.html?page=3
  2. Nauka EJB 3 - http://www.javaworld.com/javaworld/jw-04-2009/jw-04-lean-soa-with-javaee6.html?page=3
  3. Nauka JPA - http://www.javaworld.com/javaworld/jw-01-2008/jw-01-jpa1.html?page=2
  4. Nauka REST - http://www.javaworld.com/javaworld/jw-10-2008/jw-10-rest-series-1.html

wtorek, września 22, 2009

Walka przeglądarek

Serwis BETASNEWS słynie ze swych badań nad szybkością przeglądarek internetowych. Ostatnio z uwagi na inicjatywę MS odnośnie udostępnienia Office online postanowiło  zmienić (urealnić) nieco metodykę i gamę testów szybkości przeglądarek. Ogólnie mówią najszybszy jest Chrome, potem Safari, dalej Firefox. Opera jest najszybsza w zakresie renderowania stron. Patrz artykuł “All-new test results: What browser will you use to run Web apps?”.

Rozważania na temat programowania

Można podzielić programistów na dwie grupy:

  1. introwertyków, usiłujących rozwiązać wszystkie napotkane problemy przy pomocy znanej przez nich grupy narzędzi (najlepiej gdy to jest jedno narzędzie np. język Java)
  2. extrawertyków, szukających do rozwiązania nowych problemów nowych narzędzi lub łączących znane  narzędzia do rozwiązania cząstkowych problemów

Ci pierwsi wykorzystując znane im narzędzie dobudowują do niego biblioteki aby sprostać napotkanym przez nich wymaganiom (tak na przykład Java rozbudowana o stronę tworzenia skryptów JavaScript poprzez rusztowania GWT i inne) – robi się wszystko by uniknąć konieczności nauczenia się czegoś ciekawego spoza tematów i narzędzi które się zna. To jest podejście zachowawcze i skutkuje powstaniem kombajnów robiących prawie wszystko ale nie zawsze optymalnie (w przypadku GWT polegamy na generatorze JS nad którym nie mamy kontroli).

Ci drudzy KOMBINUJĄ tzn. szukają narzędzi odpowiednich dla rozwiązania problemów cząstkowych i łączą je w strumień. Taka idea przeświecała powstaniu Unixa – słynne pojęcie “PIPE” . Dzięki temu problem jest rozbity na części. Każda cześć jest rozwiązana przy pomocy najbardziej optymalnego środka.