piątek, października 29, 2004

Rózności

Windows 2003 ma wiele zabezpieczeń m.in. Posiada dwa wbudowane konta uprzywilejowanych użytkowników: Local Service oraz Network Service (emuluje konto komputera w sieci) o prawach znacznie niższych od Local Administrator. Ułatwia to utrzymanie bezpieczeństwa.

Yahoo oraz Adobe System weszły w porozumienie mające na celu rozszerzenie możliwości funkcji wyszukiwania informacji w sieci w połączeniu z przeniesieniem treści stron www w format PDF. Zamiarem jest przygotowanie paska narzędziowego Yahoo, który obok zwyczajowych funkcji wyszukiwania (w tym również w dokumentach PDF), ochrony przed szpiegami i blokowania reklam, będzie miał możliwość tworzenia i pobierania zawartości plików w PDF (przy pomocy serwisu webowego Adobe). Umożliwi to przekształcenie zawartości strony w PDF, który można przeglądać offilne a nawet archiwować. Użytkowników, którzy mogą z tego skorzystać jest ok.. 500 mln tj. tyle ile jest kopii Readera. Ukłonem pod adresem wyszukiwarki Yahoo jest uczynienie jej domyślnym motorem do wyszukiwania informacji. Adobe wciąż szuka dróg spopularyzowania wykorzystania PDF. Ostatnio ukazał się serwer dokumentów na platformie Java oraz szereg narzędzi łączących PDF z XML jako standardu domumentów wchodzących i wychodzących z systemu. Z kolei Yahoo chce poszerzyć funkcjonalność wyszukiwarki oraz planuje możliwość wyszukiwania zasobów lokalnych. Wg. http://www.computerweekly.com/articles/article.asp?liArticleID=134549&liFlavourID=1

Coraz bardziej, wobec popularyzacji SOA, ważną staje się platforma middle-ware. W tym obszarze mamy tytanów (BEA i IBM) oraz drugi garnitur (MS, Orac, SAP). Nie należy jednak zapomnieć o platformie open-source, która mimo swej niedojrzałości (tylko Jboss i RH oferują produkty i nie mają takiego pokrycia funkcjonalnego jak ich rywale) mają jedną ważną cechę - nie powodują zamknięcia się w obrębie jednego produkty lub firmy. Pojawienie się firm open-source powoduję zdrowy frement na rynku; giganci zaczynają dostrzegać konkurencję i wprowadzają coraz nowsze możliwości.

Conceit - zarozumiały, próżny

Jak z poziomu trybu tekstowego w Windows 2000 oraz Windows XP uzyskać dostęp do wszystkich ustawień sieci?
Chcąc dokonać zmian w konfiguracji sieci, przywołuje się zazwyczaj właściwości otoczenia sieciowego na pulpicie Windows. Nie jest to jednak jedyny sposób. Dostęp do wszystkich ustawień sieci daje również narzędzie NETSH.EXE, przydaje się więc do celów diagnostycznych, a także do konfigurowania nowej karty sieciowej.
Gdy wpiszemy polecenie netsh.exe help, aby zapoznać się z możliwościami tego programu, zapewne nie poradzimy sobie od razu z jego dość zawiłą składnią. Diametralnie różni się od składni pozostałych narzędzi Windows przywoływanych w trybie tekstowym. Miniaturowa konsola Netsh składa się z wielu poleceń i poleceń podrzędnych, tworzących prawdziwy labirynt. Niemniej jednak kryje się wśród nich kilka bardzo wygodnych funkcji.
Skomplikowane narzędzie z nietypową składnią, na dodatek działające w trybie tekstowym - po co się męczyć, zamiast sięgnąć po wygodne graficzne okienka? Niektóre zadania najwygodniej wykonuje się, używając konsoli NETSH.EXE. Jeśli dysponujemy np. komputerem przenośnym i podłączamy go w domu do innej sieci niż w firmie, możemy zdefiniować dwie różne konfiguracje i przełączać się między nimi za pomocą programu NETSH.EXE.
Logujemy się w systemie jako administrator i przywołujemy właściwości ikony Moje miejsca sieciowe. Następnie dokonujemy ustawień elementu Połączenie lokalne, konfigurując sieć domową. Zapisujemy profil ustawień w pliku tekstowym DOMOWA.TXT. Wpisujemy w tym celu polecenie:
netsh.exe interface dump >%windir%\domowa.txt
Następnie powracamy do ustawień sieci i ustawiamy wszystko na potrzeby sieci w miejscu pracy.
Zachowujemy tę konfigurację w pliku PRACA.TXT. Wprowadzamy analogicznie polecenie:
netsh.exe interface dump >%windir%\praca.txt
Od tej pory możemy szybko uaktywniać żądany profil ustawień. Na przykład konfigurację sieci domowej włączymy poleceniem:
netsh.exe -f %windir%\domowa.txt
Przełączanie profili konfiguracyjnych metodą wprowadzania poleceń tekstowych staje się na dłuższą metę bardzo uciążliwe. Usprawnimy tę czynność, zakładając na pulpicie skrót. Jako element docelowy podajemy polecenie netsh.exe -f %windir%\domowa.txt. Nadajemy skrótowi wyrazistą nazwę, np. Sieć domowa. Następnie tworzymy podobny skrót z elementem docelowym netsh.exe -f %windir%\praca.txt i nazwą Sieć w pracy. Klikając dwukrotnie jeden ze skrótów, włączymy daną konfigurację sieci i nie będziemy musieli dokonywać ręcznych zmian. Wystarczy zaczekać kilka sekund, aż system wprowadzi ustawienia.

Wklejono z <http://www.pcworld.pl/news/72004/13.html>

środa, października 27, 2004

Historia JavaScript

In a bid to head off Microsoft's Internet strategy push later this week, Netscape Communications and Sun Microsystems this morning announced JavaScript, an open, cross-platform object-scripting language designed for creating and customizing applications on the Net. JavaScript will compete with Microsoft's Visual Basic, a programming standard designed to create Web applications.
JavaScript is based on Java, and the initial version is available as part of the beta version of Netscape Navigator 2.0, which can be downloaded from Netscape's site.
Company officials claim that JavaScript allows allows both HTML authors and users with little or no programming experience to create live online applications that link together objects and resources on clients and servers. For example, JavaScript might be used on an HTML page containing an intelligent form that performs loan payments or currency exchange calculations in response to user input.
Twenty-eight companies including America Online, Apple Computer, AT&T, Intuit, Macromedia, and Oracle have agreed to use JavaScript as an open-standard object-scripting language and plan to incorporate it in future products. The draft specifications of JavaScript will be avaialble this month for industry reviews and comments.

poniedziałek, października 25, 2004

Yahoo atakuje

Yahoo włącza się do biegu. Firma ta kupiła prywatną firmę Stata Labs zajmującą się efektywnym przeszukiwaniem poczty i załączników. Spowodowało to spekulacje na temat włączenie się Y do odpowiedzi na kroki Google, który udostępnił serwis Gmail (z szerokimi możliwościami przeszukiwania poczty) oraz nowy produkt Desktop do przeszukiwania poczty i lokalnych zasobów komputera. Stata Labs oferuje Bloomba do zarządzania i organizowania kilkoma kontami pocztowymi oraz przeszukiwania poczty (produkt ciepło przyjęty lecz brakuje mu promocji i większego budżetu). Jest to drugi już zakup w tym zakresie. Pierwszy to OddfPost - klient webowy (naśladujący działanie aplikacji desktopowej) do zarządzania pocztą oparty o foldery.

OO w Singapurze

Ministerstwo obrony w Singapurze, ogłosiło program przejscia na programowanie open source. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie równolegle obok MS Word 97 pakietu Open Office na 5000 stanowiskach. Wydaje się, ze Singapur (ten jeden z największych klinetów MS w tym regionie) nie zastąpi starego pakietu biurowego MS wersją MS Office 2003.

Skype

Jest możliwe wbudowanie technologii Skype w własną stronę portalową lub aplikację internetową. Skype jest IM dla osób nie będących ekspertami oraz posiada zdefiniowane API do wykorzystania. Zyskuje coraz większą popularność, poszukaj w Google hasło "SkypeMe".

Trzy poważne dziury w Linuksie

Błędy znalezione w bibliotekach Linuksa: (1) w libpng, (2) Xpdf o (3) Cup - system drukowania. Błędy te dotyczą równiez oprogramowania korzystającego z tych bibliotek a więc i przeglądarek internetowych Mozilla.