piątek, lutego 10, 2012

Nowinki w piątek

Początek weekend lub jak kto woli koniec tygodnia takie oto przyniósł nowinki:

czwartek, lutego 09, 2012

Różności o PDF-ach

Oficjalny blog bezpieczeństwa firmy ADOBE - http://blogs.adobe.com/security/page/2. Adobe energicznie promuje swój format PDF. Dodaje zabezpieczenia i podpisy.  Ale są pewne kłopoty związane z wprowadzeniem “piaskownicy” tzw. trybu chronionego (Protected Mode). Czasami nie chcą  się zainstalować czytniki kart. Obejście jest podane tutaj - http://kb2.adobe.com/cps/860/cpsid_86063.html#main_smartcard. Po wykupieniu firmy echosign Adobe zaproponowała także nową usługę - https://secure.echosign.com/public/home – nawet się tam zarejestrowałem - https://secure.echosign.com/public/home

Ciekawostki programistyczne

Dużo mówi się o nowych językach programowania choćby wspomnieć o Dart (firmowana przez Google odmiana JS), podczas gdy stare są wciąż niedoceniane. Tak jest w przypadku Haskell’a. Jego ciekawe cechy zostały opisane na stronie tutaj gdzie opisano nawet framework do pracy z tym językiem. Jak widać  tu jak i w przypadki innych wschodzących języków (np. Ruby ma RoR) liczy się nie tyle język ile infrastruktura wokół niego jak biblioteki, frameworki czy inne narzędzia wspomagające.

Innym, pomocnym narzędziem a na dodatek agnostycznym względem języka  jest  Cloud9 IDE - http://c9.io/. Jak nazwa wskazuje jest to narzędzie – edytor do tworzenia oprogramowania w różnych językach. Dla projektów open-source jest ono darmowe. W dużej mierze to IDE wspiera node.js. Do języka node.js (serwerowej odmiany JS  jest niezły tutorial  - http://nodemanual.org/latest/nodejs_dev_guide/creating_http_requests.html). Uwaga Cloud9 IDE nie lubi IE8!.

Zasoby do nauki programowania:

Ciekawe dwie strony (z których wychodzi wiele innych, ciekawych pomysłów):

  1. Portal codemirror.net -
  2. Tworzenie rozszerzeń do przeglądarek - http://kangoextensions.com/ – cała maszyneria do tego jak się tworzy przykładowe rozszerzenie pokazane jest tu - http://kangoextensions.com/blog/kangogmailchecker/. Tworzy rozszerzenia nawet dla IE!
  3. Strona o jQ - http://anton.shevchuk.name/jquery/ ale autor jest też twórcą jQuery-PHP oraz Online Chart Buildera. Fajny tutorial o jQ, np. o animacji - http://anton.shevchuk.name/javascript/jquery-for-beginners-write-animation-plugins/
  4. I o closure - http://anton.shevchuk.name/javascript/google-closure-for-beginners-components/

Oracle – dostęp do bazy poprzez .NET w  VS:

  1. http://www.oracle.com/technetwork/issue-archive/2011/11-sep/o51odt-453447.html?msgid=3-5804196843
  2. http://www.oracle.com/technetwork/topics/dotnet/oow-events11-452985.html?msgid=3-5804196843