piątek, listopada 03, 2006

Zagrywka MS

Ciąg dalszy historii pojednania MS-Novell. Chodzi o daleko idącą kooperację w tworzeniu heterogenicznych środowisk sieciowych w oparciu o specyficzne systemy operacyjne; mieszankę MS Windows 2003 Server i odmiany Linuxa - SuSe firmy Novell a także unormowanie roszczeń patentowych do patentów MS (file system) i Novell (rozwiązania sieciowe jeszcze za czasów DOS-a i NetWare). Zwrócono uwagę, że specyfika powstania i rozwoju Linuxa jest taka, że tak naprawdę nikt do niego nie ma pełnych praw - stąd utrzymać się jedynie można z usług dodatkowych i wsparcia technicznego tego środowiska. Linux bez wsparcia klientów korporacyjnych nigdy by się nie rozwinął (a wsparcia mu udzielił IBM na przekór działaniom hegemonistycznym Microsoft), nie jest w stanie się utrzymać jako system dla końcowego użytkownika (do tej pory nie przyniósł z racji tego zysku).

Dzięki porozumieniu MS będzie mógł zarządzać siecią heteregenicznych serwerów przy pomocy swych narzędzi - co leży w podstawie wirtualizacji zasobów sieciowych (ostatnio bardzo modny temat).

Ze strony prawa i ochrony własności intelektualnych w.w porozumienie jest nie lada sukcesem ponieważ buduje most między wymogami patentowymi oprogramowania zamkniętego a ogólnodostępnością oprogramowania otwartego.

Z drugiej strony porozumienie jest wykorzystaniem nigdysiejszego wsparcia IBM jakie ta firma udzieliła podupadającej firmie Novell pomagając jej zakupić oprogramowanie zachodnioniemieckiej firmy SuSE. I tu może IBM mieć żal do Novella, że w taki sposób wykorzystało pomocną dłoń podaną jej przez IBM w trudnych czasach. MS utarł nosa IBM.

Novell dodatkowo uzyskuje ochronę przed roszczeniami patentowymi MS i jej wykorzystany przez MS jako PROXY między sobą a klientami chcącymi zainwestować (poeksperymentować) w rozwiązania open source w środowisku MS Windows 2003 Server. Porozumienie doszło do skutku m.in. dzięki temu, że nie ma jednej dystrybucji Linuxa, każda z nich coś dodaje. Klient chcący wypróbować systemy otwarte, jest skonfudowany, nie wie z której z nich skorzystać (każda z nich ma swoją specyfikę, która uwidacznia się dopiero w trakcie implementacji konkretnego rozwiązania) . Teraz ma już tę wiedzę - w postaci jasnego przekazu pochodzącego z góry (tj. od  MS) - chcesz wypróbować Linux? Bardzo proszę, dajemy ci radę i rekomendujemy SuSE Enterprise Linux jako jedyne sprawdzone przez nas rozwiązanie (implementację systemu Linux). Wybierzesz tę właśnie dystrybucję, a nie będziesz miał żadnych kłopotów ze współpracą z naszą siecią MS Windows.

Sprawy ekonomiczne - oczywiście obie firmy dogadały się w sprawie podziału zysku ze sprzedaży przez MS licencji rocznej na użytkownie systemu SuSE oraz opłatami licncyjnymi za wykorzystanie technologii MS w elementach SuSE. Ale nie o to chodzi, analitycy uznali, że główne źródło stałego zysku jest wsparcie techniczne produktu (roczne opłata wnoszona przez firmy korporacyjne).  I tu przechodzimy do clue sprawy - firmy MS będzie największym parnerem Novela w świadczeniu pomocy technicznej dla jego wersji Linuxa. Klient korporacyjny czuje się w komfortowej sytuacji mając wsparcie dwóch poważnych graczy.

Jak zauważył Balmer zaniechanie ścigania korzystania z własności intelekyualnej MS i je praw autorskich jest skierowane WYŁĄCZNIE do klientów końcowych korzystających WYŁĄCZNIE z wersji SuSE Enterprise Linux i żadnej innej dystrybucji tego systemu.

Powyższe porozumienie zmieniło całą chemię środowiska sieciowego - do tej pory zwolennicy obu środowisk wymieniali abstrakcyjne argumenty świadczące o wyższości ich systemu nad drugim. Teraz wszystkow się zmienił - agrumentami jest koszt i wydajność. Batalia o dominację w śrowisku korporacyjnym  jednego systemu operacyjnego nad drugim się zakończyła.

Nowinki

Google oferuje dostęp do gmail poprzez nową aplikację w Javie dla telefonów komórkowych. Jest ponoć szybsza od analogicznego rozwiązania opartego o WAP. Zdaniem analityków taka decyzja GG podyktowana jest chęcią przyciągniecią do poczty gmail całej rzeszy użytkowników tych urządzeń kosztem MS Hotmail i Yahoo Mail.

Novel i Microsoft ogłosiły współpracę ze sobą (wsparcie techniczne dla Suse i zakńczenie wszystkich sporów oraz wymiana technologii a także zwiększenie wymienności systemów operacyjnych i środowiskami sieciowymi). Porozumienie podpisano do 2012 i obejmuje trzy obszary: wirtualizacja, usługi sieciowe w środowisku wirtualnym oraz wymienne formaty dokumentów (szczególnie współpraca Active Directory z eDirectory oraz wymienność między OpenXML i OpenDocument). Taki ruch wyrzedzający MS to wejście na rynek gry win/win (wygrana dla obu stron). Podobnie zrobił Oracle wchodząc w partnerstwo z Red Hat (oferując wsparcie dla klientów), przy okazji zagroził mu przejęciem klientów RH. Ciekawostką jest zakup 70,000 kuponów rocznej subskrypcji Suse przez MS przenaczonej dla potencjalnych klientów (być może rozdawana w formie zachęty do przejścia klientów z Red Hat na Suse).

czwartek, listopada 02, 2006

Tworzenie aplikacji internetowych

Podejście do aplikacji internetowych na bazie technologii AJAX i przeglądarki internetowej (Mozilla lub IE). Można wyodrębnić następujące kroki (warstwy):

  1. Dostęp do danych - Pobranie danych z internetu poprzez stworzenie połączenia ad-hoc z serwerem i wykonanie skryptu po stronie serwera (php, asp, jsp lub coklwiek innego), który pobiera dane (z dowolnej bazy danych) i pakuje je w szczególny sposób (xml, dataset w rozumieniu MS lub JSON)
  2. Logika - Zinterpretowanie tychże danych u klienta (tutaj mamy do dyspozycji jedynie słuszą alternatywę w postaci języków skryptowych wbudowanych w przeglądarkę tj. JavaScript lub VBScript)
  3. Prezentacja - Wyświetlenie pobranych danych przy pomocy DHTML w oparciu o DOM lub BOM (browser object model) lub XUL (mozilla)lub XAML (ms)
  4. Przechowanie stanu aplikacji - na serwerze (zwrotnie wysłanie paczki przetworzonych danych) lub u klienta (mamy do dyspozycji cookie lub wynalazek MS - persistant data)

Takie są możliwści w przypadku użycie jako klienta przeglądarki internetowej. Gdyby zrezygnować z tego założenia możliwości jest znacznie więcej:

  1. Wbudowanie w aplikację "grubego" klienta (PowerBuilder, Visual FoxPro lub C#) przeglądarki do obsługi internetu poprzez skryptowanie jej zachowania. I tu mamy jedyną możliwość - przeglądarkę MS IE.
  2. Poprzez wywoływanie funkcji internetowych (WinHttps lub XMLHttp) wbudowanych w platformę uruchomieniową MS WIndows Client (można też skorzystać z silnika Mozilli gdzie istnieje analog XMLHttp lub w inych językach skorzystać z biblioteki curl)
  3. Warstwa logiki i prezentacji danych jest o wiele bogatsza ponieważ korzysta z dobrodziejstwa inwetarza dostarczanego w danym języku - najczęściej mamy do dyspozycji wszystkie elementy dialogowe występujące w MS Windows Client.

Co nowego

Oprogramowanie "wolne" (otwarte) jest być może odpowiedzią na frustracje młodych ludzi (młodych duchem) dlaczego muszą używać oprogramowania zawierającego "cudze" rozwiązania problemów informatycznych. Mówią sobie "hej, mamy przecież demokrację, nikt nie będzie mi mówił jak mam rozwiązać ten problem. Lepiej będzie jak go sam rozwiążę". I powstają wersje oprogramowania darmowego rozwiązujące jakieś cząstkowe zagadnienia danefo problemu bez szerszej wizji całości problemu. W wyniku tego mamy rozwiązanie problemu, ale musimy się posłużyć wieloma narzędziami (o różnym czasami interfejsie). No cóż programować każdy może, jeden lepiej drugi gorzej... Dodatkowo ludzie podchodzący do rozwiązania jakiegoś problemu z góry traktują inne rozwiązania i bez szacunku do innej pracy robią często wszystko od nowa.

Dostępne jest oprogramowania SQLDBX - do podłączenie się do różnych baz danych. Zobaczymy jaka jest jego wartość.

Projekt Jepp dorósł już do wersji drugiej. Umożliwia wywołanie interpretera Python z poziomy oprogramowania napisanego w Javie (osadzenie Pythona w środowisku Java). Kiedyś był interpreter JPython ale jakoś został zapuszczony. Innym podejściem do problemu jest JPype - pozwalający na dostęp do możliwości Javy z poziomu języka Python, w ten sposób rozszerzający ten oststni język o biblioteki Javy. Tak prawdę mówiąc po co ta ich szamotanina skoro i tak mają mały wpływ na rynku rozwiązań korporacyjnych (nad projektami tymi pracuje po 2 deweloperów). Już lepiej obserwować co robi w tym zakresie np. Sun - wspierać zamierza Ruby,  jako główny język skryptowy.

Co więcej "waży"? Pełnokrwista aplikacja w Javie klienckiej czy "zamrożony" skrypt w Pythonie? Ten pierwszy wymaga instalacji JVM (dołączenie własnego środowiska wykonywalnego Java tzw. run-time, około 15 MB, ten drugi około 1 MB po potraktowaniu skryptu programem "freeze" dołączającym  parę DLL). Wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj o szybkości prototypowania w Pythonie).

Firmy MS i Zend ogłosiły, że rozpoczynają prace nad optymalizacją PHP w środowisku IIS pod Windows 2003 Server oraz Longhorn. Odpowiedzialny za to jest dodatek FAST CGI (jako pośrednik między PHP a IIS). Podobny ukłon w kierunku technologii open-source miał miejsce w przypadku współpracy MS z JBossem, SugarCRM oraz MySQL. Z drugiej strony Zend zachęca do korzystania ze środowiska PHP poprzez produkty Zend Core for Oracle i Zend Core for IBM. Ten ostatni w wersji 1.5 wspiera bazy DB2 i Informix Dynamix Sever. Podobna współpraca planowana jest z MySQL. Na podstawie Reg Developer.

Co się dzieje z PHP? Według danych z marca PHP staje na rozdrożu. Chcąc stać się bardziej popularlnym planuje otworzyć się na deweloperów (co a la Red Hat) ogłosił otwarcie Zen Colaboration Project (w pażdzierniku 2005). Jak na razie są dwa projekty oba w fazie 0.1.2: Framework i Zend_Mail/Zend_Mime. Rok 2005 nie był zbyt słodki dla Zend, okazało się wg raportu Evans Data Corp , że popularność PHP spadła o 25% w obszarze EMEA i coraz więcej deweloperów nie zamierza w przyszłości korzystać z PHP.

Należy obserwować rozwój w/w platformy, ponieważ wciąż coś się dzieje.