piątek, listopada 03, 2006

Zagrywka MS

Ciąg dalszy historii pojednania MS-Novell. Chodzi o daleko idącą kooperację w tworzeniu heterogenicznych środowisk sieciowych w oparciu o specyficzne systemy operacyjne; mieszankę MS Windows 2003 Server i odmiany Linuxa - SuSe firmy Novell a także unormowanie roszczeń patentowych do patentów MS (file system) i Novell (rozwiązania sieciowe jeszcze za czasów DOS-a i NetWare). Zwrócono uwagę, że specyfika powstania i rozwoju Linuxa jest taka, że tak naprawdę nikt do niego nie ma pełnych praw - stąd utrzymać się jedynie można z usług dodatkowych i wsparcia technicznego tego środowiska. Linux bez wsparcia klientów korporacyjnych nigdy by się nie rozwinął (a wsparcia mu udzielił IBM na przekór działaniom hegemonistycznym Microsoft), nie jest w stanie się utrzymać jako system dla końcowego użytkownika (do tej pory nie przyniósł z racji tego zysku).

Dzięki porozumieniu MS będzie mógł zarządzać siecią heteregenicznych serwerów przy pomocy swych narzędzi - co leży w podstawie wirtualizacji zasobów sieciowych (ostatnio bardzo modny temat).

Ze strony prawa i ochrony własności intelektualnych w.w porozumienie jest nie lada sukcesem ponieważ buduje most między wymogami patentowymi oprogramowania zamkniętego a ogólnodostępnością oprogramowania otwartego.

Z drugiej strony porozumienie jest wykorzystaniem nigdysiejszego wsparcia IBM jakie ta firma udzieliła podupadającej firmie Novell pomagając jej zakupić oprogramowanie zachodnioniemieckiej firmy SuSE. I tu może IBM mieć żal do Novella, że w taki sposób wykorzystało pomocną dłoń podaną jej przez IBM w trudnych czasach. MS utarł nosa IBM.

Novell dodatkowo uzyskuje ochronę przed roszczeniami patentowymi MS i jej wykorzystany przez MS jako PROXY między sobą a klientami chcącymi zainwestować (poeksperymentować) w rozwiązania open source w środowisku MS Windows 2003 Server. Porozumienie doszło do skutku m.in. dzięki temu, że nie ma jednej dystrybucji Linuxa, każda z nich coś dodaje. Klient chcący wypróbować systemy otwarte, jest skonfudowany, nie wie z której z nich skorzystać (każda z nich ma swoją specyfikę, która uwidacznia się dopiero w trakcie implementacji konkretnego rozwiązania) . Teraz ma już tę wiedzę - w postaci jasnego przekazu pochodzącego z góry (tj. od  MS) - chcesz wypróbować Linux? Bardzo proszę, dajemy ci radę i rekomendujemy SuSE Enterprise Linux jako jedyne sprawdzone przez nas rozwiązanie (implementację systemu Linux). Wybierzesz tę właśnie dystrybucję, a nie będziesz miał żadnych kłopotów ze współpracą z naszą siecią MS Windows.

Sprawy ekonomiczne - oczywiście obie firmy dogadały się w sprawie podziału zysku ze sprzedaży przez MS licencji rocznej na użytkownie systemu SuSE oraz opłatami licncyjnymi za wykorzystanie technologii MS w elementach SuSE. Ale nie o to chodzi, analitycy uznali, że główne źródło stałego zysku jest wsparcie techniczne produktu (roczne opłata wnoszona przez firmy korporacyjne).  I tu przechodzimy do clue sprawy - firmy MS będzie największym parnerem Novela w świadczeniu pomocy technicznej dla jego wersji Linuxa. Klient korporacyjny czuje się w komfortowej sytuacji mając wsparcie dwóch poważnych graczy.

Jak zauważył Balmer zaniechanie ścigania korzystania z własności intelekyualnej MS i je praw autorskich jest skierowane WYŁĄCZNIE do klientów końcowych korzystających WYŁĄCZNIE z wersji SuSE Enterprise Linux i żadnej innej dystrybucji tego systemu.

Powyższe porozumienie zmieniło całą chemię środowiska sieciowego - do tej pory zwolennicy obu środowisk wymieniali abstrakcyjne argumenty świadczące o wyższości ich systemu nad drugim. Teraz wszystkow się zmienił - agrumentami jest koszt i wydajność. Batalia o dominację w śrowisku korporacyjnym  jednego systemu operacyjnego nad drugim się zakończyła.

Brak komentarzy: