piątek, października 07, 2005

Linki

  1. http://www.jonathanboutelle.com/mt/archives/2005/06/rico_released.html - O Rico (ajaxian). kapitalny - długa lista zasobów i rozmów, m.in. : kanał (podcast) na temat AJAX
  2. http://www.jonathanboutelle.com/mt/archives/2005/09/enterprise_ajax.html - Enterprise AJAX
  3. http://www.ajaxian.com/archives/2005/09/japano_web_appl.html - AJAX dla JSP
  4. http://www.ajaxian.com/archives/2005/05/index.html - PHP - Toxic
  5. http://www.phpmagazine.net/18_ajax - Zasoby z PHP, ciekawe tutoriale
  6. http://www-128.ibm.com/developerworks/library/j-ajax1/?ca=dgr-lnxw01Ajax - co sądzi o AJAX firma IBM
  7. http://www.cgisecurity.com/lib/XmlHTTPRequest.shtml - niebezpieczenstwo XMLHTTP

Kto się zaopiekuje Twoim PC-tem?

Na konferencji prasowej w Monachium MS ogłosił nową krucjatę antywirusową, antyspamową i antyroot-kitowąw postaci produktu Microsoft Client Protection (oferta dla business-u). Produkt nie będzie za darmo i jest w fazie beta do końca roku. Ogłosił również inicjtywę Secure IT Alliance: Symentec, McAfee, Trend Micro, F-Secure i VeriSign.
Podobna inicjatywa ale skierowana do indywidualnych klientów jest już mocno zaawansowana (nosi nazwę OneCare i będzie oferowana w ramach subskrypcji).
Widać wyniki przejęcia przez MS następujących firm: GeCad (antivirus), Giant (anti-spyware) oraz Sybari. Inny produkt Windows AntiSpyware - będzie w wersji finalnej w przyszłym roku i będzie za darmo.

czwartek, października 06, 2005

Wizerunek Linuxa

Linux potrzebuje nowego wizerunku pozbawionego pajaców i egoistów w stylu E. Raymonda (nawet istnieje strona osmieszająca jego zachowanie)i fantastyków jak Stallman czy witryn na których obrzuca się błotem przeciwników jak slashdot. Potrzebni są rzecznicy - specjalisci w stylu Bruce Perens'a, Mac Fluery (JBoss), Miguel de Icaza lub Nat Friedman. Linux podrósł na tyle, że może siedzieć prze stole z firmami komercyjnymi jak równy z równym, musi przestać obrzucać swoich przeciwnikiem błotem. Jeżeli chce być traktowany poważnie to musi zachowywać się również poważnie.

wtorek, października 04, 2005

IBM koduje dane (widzi taką potrzebę)

Firma IBM planuje w przyszłym miesiącu udostępnienie oprogramowania do centralizacji szyfrowania informacji w swych komputerach mainframe (Centralized Encryption Facility). Ma posłużyć również do szyfrowania danych na nosnikach zewnętrznych (tasmy). Będzie zarządzało w sposób centralny kluczami, dostępem, autentykacją itd.
Jest to reakcja na obawy klientów o wyciek istotnych danych po włamaniu np. poprzez kradzież fizyczną nosnika lub samego pliku i koniecznosć poinformowania o tym zagrożeniu wszystkich zainteresowanych (tj. osób o których są te dane) - takie są wymogi prawodawstwa w USA.

Uwagi:
  1. Podobny patent już dawno wymysliła firma Microsoft w postaci EFS pracującego pod NTSF.
  2. Czy nastęuje zwrot ku zarządzaniu informacją cos w ydaniu DRM (digital right management) o którym od jakiegos czasu "trąbi" MS?

poniedziałek, października 03, 2005

Zasoby

http://www.developer.com/java/other/article.php/3403131 - Indeks popularnosci języków programowania we wrzesniu z TIOBE
http://radio.weblogs.com/0001011/2004/08/08.html#a8056 - Scoble blog
http://www.alistapart.com/articles/slidingdoors/ - sliding door - nawigacja zakładkami
http://www.alistapart.com/topics/code - rozbiegówka A list Apart na temat ciekawych skryptów

Inside Story of LongHorn (VISTA)

Inside Story of Longhorn
Jak to było z LH? Szefem projektu Longhorn (następcy Windows XP) jest Allchin (53) znany ze swego purystycznego punktu widzenia na programowanie (stosowanie klasycznych metodologii). Od dawna było wiadomo, że projekt sie przeciąga a konkurencja (głównie Google) depcze po piętach. Największą słabością projektu LH była ogromna ilość kodu (a co zatym idzie ilość zaangażowanych programistów) oraz metodyka programowania polagająca na twozreniu fragmentów kodu przez programistę (on dokonywał wczesnego testowania) a następnie scalaniu w ramach projektu (no i poddawaniu testom integracyjnym). Takie podejście okazało się bardzo nieefektywne – projekt miał znaczne opóźnienia i ciągle z niego wyrzucano funkcjonalność (np. WinFS). Cykl pracy programistów wyglądał tak: pracowali cały dzień by w nocy dokonała się kompilacja całości (powstawał wtedy następny „build” czyli nowa wersja systemu), w dniu nastepnym następowało testowanie i poprawianie ewntualnych błedów. Przy ponad 4 tyś. programistów utworzenie nowej wersji nie zawsze udawało się w ciągu jednego dnia. W celu poprawienia morale „załogi” Allchin zaprosił do współpracy dwóch ludzi: wesołka Brian Valentine, znanego z umiejętności podbudowywania nastrojów do pracy i specjalistę Amitabh Srivastava znanego z purystycznego nastawienia do tworzenia oprogramowania bardziej formalnymi metodami. Ten ostatni utworzył mapę zależności między modułami LH. Była to płachta 8 stóp na 11. Mimo, że wyglądała imponująco to nie tak tworzono oprogramowanie w konkurencyjnej firmie Google czy nawet w oddziale MS zajmujacej się MSN. Tam raczej posługiwano się paradygmatem klocków Lego zdolnych do konfiguracji w różny sposób.
Wyjściem z impasu był plan AS polegający na takim przeorganizowaniu kodu LH by umożliwić modułową budowę jadra systemu z dalszym rozszerzaniem oraz udostępnić narzędzie do automatycznego sprawdzanie poprawności modułów tworzonych przez pojedyńczego programistę jeszcze przed wlączeniem modułu do nowej wersji (ogromna oszczędność czasu). Drugi pomysł polegał na rozpoczęciu kodowania systemu operacyjnego od nowa.
W dniu 27 sierpnia 2004 roku ogłoszono światu decyzję o planowanej dostępności nowego OS-a w drugiej połowie 2006 roku oraz wewnętrznie rozpoczęto tworzenie kodu od nowa bazując na wersji kodu przeznaczonego dla wersji serwerowej.
Narzędzia do automatycznego testowania kodu źródłowgo sprawdziły się, cykl przygotowania nowej wersji się skrócił, w testach było mniej błedów. Bill Gates ogłosił, że nowa beta wersja OS-a zwana teraz Vista (bo chyba ktoś postawił na jedną kartę) będzie udostepniana publicznie w cyklach miesięcznych, zaś „święty Graal” – WinFS nie będzie częścią OS Vista ale niezależnym dodatkiem możliwym do zainstalownia nawet pod Windows XP.
Słynny cytat:
  • If you want to get more done, be mindful.
  • If you want to have more time, be mindful.
  • Mindful means one thing at a time.

Jasper nadal bezplatny

  1. SourceForge nadal udostępnia Jasper Report jako produkt bezpłatny.
    Ksiażki do przeglądnięcia o IT -http://www.apress.com/
  2. http://www.it-analysis.com/article.php?id=12921&zz=152146ad17e140 - Walka między Google a Microsoft nie do wygrania w najbliższej przyszłosci (metoda "drag on" tu nie działa) + cos o Torze i kodzie biblii
  3. Sojusz JBoss (ciąży na nich podwójny minus: za bycie firmą open-source i za rozwijanie technologii java) i Microsoft polega na intergracji rozwiązań: Active Directory oraz single-sign-in, integracje MS SQL Server z EJB 3 (mówi się o zamiarze włączenie EJB do .NET) oraz Hibernate. http://news.com.com/Taking+stock+at+JBoss/2008-1011_3-5884938.html?part=cht&tag=chl&tag=nl.e432

niedziela, października 02, 2005

Adresy do przeglądnięcia

  1. http://www.snook.ca/archives/000167.php - Designing Data Part 2: CSS
  2. http://cssvault.com/cat_articles.php - artykuły na temat CSS
  3. http://www.alistapart.com/topics/code/scripting/ _ A list Apart!
  4. http://www.456bereastreet.com/archive/200509/css_21_selectors_part_1/ - jak stosować selectory w stylach (kompendium)
  5. http://www.37signals.com/svn/archives/001070.php?40 - O Ajax
  6. http://www.oreillynet.com/pub/a/oreilly/tim/news/2005/09/30/what-is-web-20.html - O'reilly o Web 2
  7. http://www.onecomputerguy.com/windowsxp_tips.htm - Jak opanować WXP
  8. http://www.456bereastreet.com/archive/200410/styling_even_more_form_controls/ - jak stylizować kontrolki w Forms cz. II
  9. http://www.objectgraph.com/dictionary/how.html - Object Graph przykład AJAX
  10. http://www.sitepronews.com/archives/2005/july/20prt.html - 10 best resources for CSS (Mark Daoust): http://www.positioniseverything.net/, http://webhost.bridgew.edu/etribou/layouts/index.html, http://www.stylegala.com/, http://css.maxdesign.com.au/listamatic, http://www.wpdfd.com/editorial/basics/index.html, http://www.alvit.de/handbook, http://forums.site-reference.com/
  11. http://www.w3schools.com/dom/dom_element.asp - w3school
  12. http://www.webreference.com/programming/javascript/diaries/8/ - webreference
  13. htttp://www.webreference.com/programming/javascript/jf/column12/index.html
  14. http://www.37signals.com/ - baza dla technologii AJAX (ta-da list, backpack, basecamp)
  15. Blog z zdnet - JasperSoft połknął inny open-source iReport
  16. Joe Cox - http://www.microsoftmonitor.com/
  17. Neowin - http://www.microsoftmonitor.com/
  18. Joe Foley - http://www.microsoft-watch.com/
  19. Scoble - http://radio.weblogs.com/0001011/2005/10/01.html#a11309
  20. http://headrush.typepad.com/creating_passionate_users/2005/09/subvert_from_wi.html - Passionate User
  21. http://builder.com.com/5100-6371_14-5841906.html?tag=nl.e601 - Wybór sposoby WS