środa, sierpnia 02, 2006

Javascript - niebezpieczny?

Javascript - niebezpieczny? Do tej pory badacze zajmujący się bezpieczeństwem aplikacji internetowych kierowali swoją uwagę na dziury w przeglądarkach i serwerach internetowych. Teraz chyba mają dodatkowe zajęcie.

JS jest podstawą w rozwoju platformy internetowej Web 2.0 i rozszerza granice możliwości tego co może zrobić strona internetowa. Z drugiej strony "złośliwe" skrypty JS w połączeniu z coraz powszechniejszymi atakami na witryny (wykorzystujące luki w zabezpieczeniach witryn) powodują poważne szkody. JavaScript (później nazwany ECMAScript) - został opracowany przez Netscape Communication w 1995. Za wybór takiej nazwy "winę" ponosi Bill Joy (twórca edytora vi i współzałożyciel firmy Sun), który w rozmowie telefonicznej wywołaną przez przedstawiciela NetScape zapytany zgodził się aby w nazwie zawarte było słowo JAVA. Sam zresztą przyznaje, że nie miał głowy do myślenia, gdyż był na wyjeździe z rodziną. Co ma JavaScript do fali Web 2.0 czyli witryn dynamicznych wykorzystujących technologię AJAX (Asynchronous JavaScript and XML)? Podstawą AJAX-a jest właśnie JavaScript. Język ten ma złą sławę w zakresie nadużyć przez hackerów (Yammer worm w Yahoo Mail, Samy worm w MySpace - wykorzystały dziury w bezpieczeństwie dostępne w JS). Ostatnio badacze zajmujący się bezpieczeństwem odkryli sposób wykorzystania JS do wejście poprzez skrypty JS do sieci domowych i korporacyjnych np. sieci lokalne a nawet do ataków na serwery oraz urzadzenia telekomunikacyjne (rutery czy drukarki) *. Jak wygląda atak? 1) Poprzez skrypty JS wbudowane w stronę www uruchamiane w trakcie przeglądania "złośliwej" witryny (najczęściej podstawionej przez hackerów, mającej nazwę podobną do "dobrej") lub 2) poprzez wykonanie skryptów z innej strony (wykorzystując lukę w zabezpieczeniu zwaną "corss-site scripting") - wiele poważnych firm np. MS, GG załatało tę dziurę. Obrona? 1) Wyłącznie interpretera JS w przeglądarce - ale to pozbawia funkcjonalności wielu stronom. 2) Twórcy aplikacji Web 2.0 powinni więcej czasu poświęcić na sprawy bezpieczeństwa aplikacji a nie rozwijać jej funkcjonalność. Na podstawie:

FAQ: JavaScript insecurities

Wklejono z <http://news.com.com/FAQ+JavaScript+insecurities/2100-7349_3-6100019.html?tag=html.alert>

Informacje dodatkowe:

AJAX has its own share of security pitfalls.

Wklejono z <http://news.com.com/JavaScript+opens+doors+to+browser-based+attacks/2100-7349-6099891.html?part=dht&tag=nl.e433>

  • Firma SPI Dynamics zbudowała skaner lokalnej sieci uruchamiany ze zdalnej strony www i mogący uzyskać dostęp do wszystkich urządzeń sieciowych (np. w celu zmiany konfiguracji pracy i parametrów). Naprawa luki w JS bez utraty funkcjonalności wielu istniejących stron www jest trudna tak, że problem naprawy tej luki będzie przez jakiś czas nierozwiązany.

Brak komentarzy: