piątek, października 08, 2004

Nowe produkty w środowisku Java

  • Sun we wtorek zaktualizował J2SE w wersji 5.0 (Tiger) skupiając się głównie na łatwości tworzenia kodu (wsparcie dla "generics", typy wyliczeniowe, metadane oraz autoboxing tzn. umożliwienie konwersji danych prymitywnych jak np. integer do obiektu, poszerzono instrukcję "for loop" ułatwiającą pracę z kolekcjami obiektów) , zarządzania (wsparcie dla zarządzania aplikacjami i JVM za pośrednictwem konsoli wykorzystujacej SNMP oraz JMX - Java management Extension), czasu uruchomienia (szybszy start aplikacji, automatyczne mierzenie wydajności w celu zoptymalizowania wydajności dużych aplikacji np. częstotliwość zbierania śmieci, lepsza wydajność adresowania obiektów) oraz wsparcie obsługi wielu klientów desktopowych (opcja "Ocean" pozwala na zmianę "skórek" - look and feel, wyglądu aplikacji w zależności od platformy na której jest uruchamiana). W ślad za tym planuje się nowe wydanie J2EE version 5.0. Podsumowując szczególną uwagę w tej wersji zwrócono na wydajność, a autoboxing jest pierwszym dodatkiem do starej już przecież specyfikacji języka. Wydaje się, że te wszystkie poprawki świadczą o starości Javy; nowe operacje na obiektach są już od dawna implementowane w Pythonie czy .NET i to w sposób zintegrowany a nie poprzez stopniową poprawę specyfikacji.
  • W tym samy czasie firma Borland ogłosiła dostępność Borland Enterprise VisiBroker - oprogramowanie wspierające infrastrukturę modelu CORBA. Poprawiono głównie wydajność. Dzieje się to mimo wypierania rozwiązań CORBA w integracji aplikacji przez wykorzystanie usług sieciowych (Web Service). Jednocześnie wprowadziła oprogramowanie do integracji wieloplatformowej Janeva 6.5, dodano wsparcie dla technologii Orbix (Iona) oraz aplikacji MS wykorzystujących architekturę COM/DCOM. Produkt ten poprzez wspieranie .NET, J2EE oraz CORBA pozycjonuje się jako alternatywa do WS.
  • Jeszcze firma Compuware udostępniła narzędzia wspierające wydajność aplikacji (DevPartner Studio), jakość kodu (statyczna analiza kodu pod kątem wydajności i bezpieczeństwa) i bezpieczeństwo (symulacji błędnych wyjątków w trakcie uruchomienia np. brak połączenia sieciowego, brak pamięci RAM/dyskowej) dla rozwiązań .NET.

Brak komentarzy: