Blog może zatkać sieć? Ostatnio duże poruszenie wywołała decyzja MS aby nie udostępniać w całości treść blogów pisanych przez deweloperów z MSDN jako strumień RSS (na stronie blogów były jedynie fragmenty dzienników tj 500 znaków i link do odpowiedniej podstrony www autora, pozwoliło to oszczędzić pasmo o 75% i strona ze wszystkimi blogami miała 100 K) powód poważne obciążenie pasma. Po kilku dniach firma się wycofała, ale pozostaje pytanie czy blogi mogą tak mocno zapchać Internet? Wywołało to burzliwą debatę na temat protokołów internetowych i wykorzystywanych w blogach (blogi są najlepszym sposobem na współdzielenie informacji w efektywny sposób, ale niestety pochłaniają duże pasmo sieciowe a pasmo nie jest za darmo) oraz o metodach dostarczania zawartości na serwerze klientowi (push czy pull). Firma MS od paru miesięcy udostępnia blogi swoich deweloperów w postaci stron na witrynie (zawierającej wszystkie blogi) oraz jako strumień RSS. Idea obcięcia blogów w agregatorach RSS jest sprzeczna z podstawowym celem działania RSS - chodzi o umożliwienia przy pomocy agregatora wiadomości zebranie w jednym miejscu interesujących nas informacji (nagłówek-treść) pochodzących z równych stron bez konieczności "wchodzenia" na poszczególne strony. Mówi się coraz częściej o fenomenie blogów jako środka komunikacji w środowisku korporacyjnym i deweloperskim oraz technologiczną podstawą rozprowadzania wiadomości (serwis Reuters).
Coraz częściej mówi się o konieczności zaprzestania łączenia blogów w jeden kawałek (single feed co powoduje duży rozmiar strony) i publikowania początków blogów. Toczy się wojna na słowa o wydajności technologii RSS i skalowalności w miarę narastania ilości blogów - tak naprawdę czytniki (agregatory) wiadomości w formacie RSS działają w trybie pull tzn. ściągają do klienta całe masy wiadomości w pewnych odstępach czasu. I tu leży sedno rzeczy, wiekszość czytelników blogów ma domyślnie ustawione pobranie treści na 1 godzinę - powoduje to okresowe, regularne szczyty ruchu sieciowego. Poważnym zagrożeniem jest inny format wiadomości Atom. Rozpoczęło to zażartą dyskusję na temat zalet obu technologii (podważa się skalowalność protokołu RSS).
Tym nie mniej rozwiązaniem dotychczasowego problemu jest zaprzestanie udostępniania zagregowanego strumienia wiadomości (aggregate feed) - tj. wszystkich blogów połączonych w jeden strumień. Alternatywą dostępną w zasięgu czytelników wiadomości jest, początkowo czasochłonne, podpisanie subskrypcji dla wybranych autorów blogów.
Alternatywą technologiczną jest wykorzystanie niedocenionych możliwości protokołu HTTP. Chodzi o rozszerzenie protokołu HTTP zawarte RFC 3229 - pozwala na ściąganie z serwera do przeglądarki i czytnika wiadomości tylko nowych danych. Mimo małego wykorzystania tego rozszerzenia w obecnym Internecie uważa się, że jest to duża nadzieja na ograniczenie ruchu. Np. firma PubSub Concept pozwala na skanowanie milionów blogów w poszukiwaniu słów kluczowych wybranych przez użytkownika. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z technologii push znanej z PointCast.
Inną firmą, którą warto obserwować jest Wordpress (http://wordpress.org)
Problemy jakie napotkała firma MS są znamienne, ponieważ za niedługo staną się problemami całego światka bloggerów w Internecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz