Niedawno (27.08.04) MS ogłosił, że zmienia plany wydania nowego systemu operacyjnego Longhorn który ma się ukazać w 2006. Z trzech podsystemów WinFS (nowa organizacja systemu plików oparta na bazie danych Yukon mająca ułatwić wyszukiwanie informacji) ma się ukazywać w wersji beta, natomiast Avalon (nowe podejście do grafiki oraz trójwymiarowy interfejs) oraz Ingio (nowe usługi sieciowe - Web Services) mają wejść już w pełnych wersjach do Windows XP i 2003. Problemy z dotrzymaniem harmonogramu wydania Longhorn spowodowane są nie tylko opóźnieniami związanymi z przygotowaniami do SP2 dla Windows XP, generalnym przeglądem kodów pod kątem bezpieczeństwa ale również z decentralizacją samej organizacji MS. Zdaniem fachowców takie etapowe udostępnianie nowych technologii jest korzystne dla developerów ponieważ mogą testować swoje rozwiązania już od razu nie czekając na zakończenie prac z systemem Longhorn.
Rywale cieszą się z opóźnień np. dla Novell jest to na rękę. Dzięki temu jego własny produkt np. iFolder oraz Simias mogą wejść na rynek i uzyskać dobrą markę - takie jest zdanie Miguel de Icaza, szefa nowych technologii w oddziale Novell Ximian Services.
Bazą dla kodu Longhorn będzie Windows Server 2003 SP1, który się ukaże na początku 2005 roku.
Decyzja ta podjęta kilka miesięcy temu jest słuszna, gdyż SP1 dla WS2K3 działa na plaformie 32 - 64 bitowej.
Mając przed sobą tak ogromne zadanie programistyczne i chcąc się zmieścić w terminach lub przyśpieszyć prace należało obciąć funkcjonalność. Potwierdza się fakt, że w wielkich przedsięwzięciach programistycznych dodanie do zespołów nowych ludzi nie przynosi spodziewanego przyśpieszenia prac. To ma miejsce właśnie w przypadku projektu Longhorn.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz