Tango ale z kim?
Sun wprowadzi niebawem nową wersję Java SE 1.6 zwaną Mustang (skupiono się na części klienckiej i lepszej integracji z platformą uruchomieniową, Java 1.5 Tiger skupiała się na części serwerowej). Nowością jest lepsza integracja z językami skryptowymi. Zgodność ze standardem Java Specification Request 223, pozwalająym na uruchomienie m.in. JavaScript and Python, w środowisku Java Virtual Machine (co z PHP, brak tutaj na ten temat informacji). Wszystko po to aby podzielić zadania: skompliowane obliczenia i dostęp do baz wykonać w Javie, a PHP zostawić sprawę interfejsu. Dodatkowo postanowiono zaktualizować NetBeans 5.5. do wsparcia nowej wersji Javy (chociaż w NetBeans wcześniej mówiło się o wsparciu jezyków skryptowych - projekt Coyote [https://coyote.dev.java.net/])
Nie sposób tu nie wspomnieć o MS - Mimo, że MS stoi na uboczy jeżeli chodzi o technologie open-sourceto ostatnio zatrudniło Jim Hugunin, twórcę języka Jython, któy pracuje w projekcie IronPython (wsparcie dla tego języka w środowisku platformy Microsoft .Net Common Language Runtime).
Inny projekt języka to Groovy specjalnie napisany do uruchamiania w środowisku JVM (komitet techniczny składa się z przedstawicieli Sun, IBM i Apache)
Oto druga połówka do tanga.
W ramach nwego JSE 1.6 przewidziano lepszą integrację z platformą MS (IBM to już ma więc Sun też chce) w zakresie WS (usług sieciowych) [http://java.sun.com/developer/technicalArticles/glassfish/ProjectTango/] w ramach projektu Tango (działa w ramach większej inicjatywy GlassFish - otwartej inicjatywy Sun stworzenia implementacji własnej WS). W Sun jest specjalna grupa ludzi WS - http://java.sun.com/webservices/, współpracująca z grupą ludzi z MS - http://windowscommunication.net/ (WCF - Windows Communication Foundation a nie World Children Fund) w zakresie implementacji i testów zgodności standardów WS-*. Chodzi m.in. o import opisu serwisów WS ze środowiska MS WCF (WSDL) przy pomocy JAX-WS, optymalizację transferu, bezpieczeństwo, tranzakcyjność poprzez "wyklikanie" w interfejsie IDE (np. NetBeans) odpowiednich właściwości. Szybkie, łatwe i proste...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz