czwartek, listopada 02, 2006

Tworzenie aplikacji internetowych

Podejście do aplikacji internetowych na bazie technologii AJAX i przeglądarki internetowej (Mozilla lub IE). Można wyodrębnić następujące kroki (warstwy):

  1. Dostęp do danych - Pobranie danych z internetu poprzez stworzenie połączenia ad-hoc z serwerem i wykonanie skryptu po stronie serwera (php, asp, jsp lub coklwiek innego), który pobiera dane (z dowolnej bazy danych) i pakuje je w szczególny sposób (xml, dataset w rozumieniu MS lub JSON)
  2. Logika - Zinterpretowanie tychże danych u klienta (tutaj mamy do dyspozycji jedynie słuszą alternatywę w postaci języków skryptowych wbudowanych w przeglądarkę tj. JavaScript lub VBScript)
  3. Prezentacja - Wyświetlenie pobranych danych przy pomocy DHTML w oparciu o DOM lub BOM (browser object model) lub XUL (mozilla)lub XAML (ms)
  4. Przechowanie stanu aplikacji - na serwerze (zwrotnie wysłanie paczki przetworzonych danych) lub u klienta (mamy do dyspozycji cookie lub wynalazek MS - persistant data)

Takie są możliwści w przypadku użycie jako klienta przeglądarki internetowej. Gdyby zrezygnować z tego założenia możliwości jest znacznie więcej:

  1. Wbudowanie w aplikację "grubego" klienta (PowerBuilder, Visual FoxPro lub C#) przeglądarki do obsługi internetu poprzez skryptowanie jej zachowania. I tu mamy jedyną możliwość - przeglądarkę MS IE.
  2. Poprzez wywoływanie funkcji internetowych (WinHttps lub XMLHttp) wbudowanych w platformę uruchomieniową MS WIndows Client (można też skorzystać z silnika Mozilli gdzie istnieje analog XMLHttp lub w inych językach skorzystać z biblioteki curl)
  3. Warstwa logiki i prezentacji danych jest o wiele bogatsza ponieważ korzysta z dobrodziejstwa inwetarza dostarczanego w danym języku - najczęściej mamy do dyspozycji wszystkie elementy dialogowe występujące w MS Windows Client.

Brak komentarzy: