Oprogramowanie "wolne" (otwarte) jest być może odpowiedzią na frustracje młodych ludzi (młodych duchem) dlaczego muszą używać oprogramowania zawierającego "cudze" rozwiązania problemów informatycznych. Mówią sobie "hej, mamy przecież demokrację, nikt nie będzie mi mówił jak mam rozwiązać ten problem. Lepiej będzie jak go sam rozwiążę". I powstają wersje oprogramowania darmowego rozwiązujące jakieś cząstkowe zagadnienia danefo problemu bez szerszej wizji całości problemu. W wyniku tego mamy rozwiązanie problemu, ale musimy się posłużyć wieloma narzędziami (o różnym czasami interfejsie). No cóż programować każdy może, jeden lepiej drugi gorzej... Dodatkowo ludzie podchodzący do rozwiązania jakiegoś problemu z góry traktują inne rozwiązania i bez szacunku do innej pracy robią często wszystko od nowa.
Dostępne jest oprogramowania SQLDBX - do podłączenie się do różnych baz danych. Zobaczymy jaka jest jego wartość.
Projekt Jepp dorósł już do wersji drugiej. Umożliwia wywołanie interpretera Python z poziomy oprogramowania napisanego w Javie (osadzenie Pythona w środowisku Java). Kiedyś był interpreter JPython ale jakoś został zapuszczony. Innym podejściem do problemu jest JPype - pozwalający na dostęp do możliwości Javy z poziomu języka Python, w ten sposób rozszerzający ten oststni język o biblioteki Javy. Tak prawdę mówiąc po co ta ich szamotanina skoro i tak mają mały wpływ na rynku rozwiązań korporacyjnych (nad projektami tymi pracuje po 2 deweloperów). Już lepiej obserwować co robi w tym zakresie np. Sun - wspierać zamierza Ruby, jako główny język skryptowy.
Co więcej "waży"? Pełnokrwista aplikacja w Javie klienckiej czy "zamrożony" skrypt w Pythonie? Ten pierwszy wymaga instalacji JVM (dołączenie własnego środowiska wykonywalnego Java tzw. run-time, około 15 MB, ten drugi około 1 MB po potraktowaniu skryptu programem "freeze" dołączającym parę DLL). Wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj o szybkości prototypowania w Pythonie).
Firmy MS i Zend ogłosiły, że rozpoczynają prace nad optymalizacją PHP w środowisku IIS pod Windows 2003 Server oraz Longhorn. Odpowiedzialny za to jest dodatek FAST CGI (jako pośrednik między PHP a IIS). Podobny ukłon w kierunku technologii open-source miał miejsce w przypadku współpracy MS z JBossem, SugarCRM oraz MySQL. Z drugiej strony Zend zachęca do korzystania ze środowiska PHP poprzez produkty Zend Core for Oracle i Zend Core for IBM. Ten ostatni w wersji 1.5 wspiera bazy DB2 i Informix Dynamix Sever. Podobna współpraca planowana jest z MySQL. Na podstawie Reg Developer.
Co się dzieje z PHP? Według danych z marca PHP staje na rozdrożu. Chcąc stać się bardziej popularlnym planuje otworzyć się na deweloperów (co a la Red Hat) ogłosił otwarcie Zen Colaboration Project (w pażdzierniku 2005). Jak na razie są dwa projekty oba w fazie 0.1.2: Framework i Zend_Mail/Zend_Mime. Rok 2005 nie był zbyt słodki dla Zend, okazało się wg raportu Evans Data Corp , że popularność PHP spadła o 25% w obszarze EMEA i coraz więcej deweloperów nie zamierza w przyszłości korzystać z PHP.
Należy obserwować rozwój w/w platformy, ponieważ wciąż coś się dzieje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz