czwartek, września 15, 2005

Zasoby na temat XML

Lista łączników do zasobów na temat XML.
Format XML jest źródłem wielu protokołów, prace nad nimi prowadzi W3C w ramach grupy roboczej do spraw protokołów (XML Protocol Working Group). Sporządziła ona listę protokołów do wymiany informacji i zdalnego wywołania procedur. Jest wiele serwisów z informacjami na temat XML i jego wykorzystania:
  • Very Dynamic Web Interface – artykuł zawiera historię i opis dwóch interfejsów do wywołania stron na zdalnych serwerach: XMLHTTP (rozwiązanie historycznie pierwsze zproponowane przez MS niestety w technologii ActiveX) oraz XMLHttpRequest (inne przeglądarki w tym Mozilla, Safari i Opera). To drugie rozwiązanie rozszerza specyfikę języka JavaSript (var req = new XMLHttpRequest();) nie opiera się w sposób jawny na specyfikę środowiska Windows i jest przez to uniwersalne (działa w różnych platformach systemowych). Z drugiej strony jest to niestandardowe rozszerzenie języka skryptowego ECMAScript. Rozwiązanie pierwsze działa jedynie na platformie MS Windows. Zaletą tego jest, że wszystkie aplikacje wspierające COM+ (dawniej ActiveX) mogą korzystać z tego obiektu. Za obecność tego obiektu odpowiada oprogramowanie MSXML do ściągnięcia w witryny MS (nowsze wersje/ uaktualnienia) lub pochodzące z MS IE. W artykule jest odnośnik do tutoriala z zasobów Apple z przykładem na ten temt.

  • Survey of XML standards: Part 1 / 2 – napisana przez znanego specjalistę Uche Ogbuji (IBM). Cześć pierwsza traktuje podstawowe technologie związane z XML (XML 1 i XML 1.1, Catalogs, XML Namespaces, XMLBase, XML Include, XML Infoset, Canonical XML, Xpath, Xpointer, Xlink, Relax NG, W3C XML Schema). Tutoriale są na serwerze ZVON i W3Schools. Część druga zajmuje się stroną programistyczną XML (XSLT, SAX, DOM, XAPI, Xupdate, Xquery, SQL/XML, CSS, Xforms, SOAP,WSDL). Dodatkowa lista standardów jest na stronie developerskiej IBM (tu). Jest tam dużo informacji na pokrewne tematy RSS, RDF, XML-signature, XHTML. Część 3 zawiera aplikacje korzystające z XML (XHTML 1.0 i 2.0, DocBook, XSL-FO, SVG, VoiceXML, MathML, SIML, RDF). W części 4 jest piękny obrazek przedstawiające wszystkie te technologie z lotu ptaka.

  • Spis ciekawych artykułow z StyleStudio. Między innymi można na podstawie pliku XML wygenerować automatycznie opis tego pliku (refaktoring) w formacie DTD lub XML Schema.

  • Czołowym dostawcą rozwiązań obsługi XML jest firma Altova, która udostępniła bezpłatnie swój parser na stronie oraz portal z dokumentacją dla deweloperów. Co daje ten parser. AltovaXML jest to silnik parsujący zgodny z XML 1.0, XML 2.0 (transformacje), Xquery (zapytania)  oraz walidator (walidacje). Dostęp do niego jest z trzech poziomów: COM, Java oraz .NET. Można również go wywoływać z linii poleceń. Pełna zgodność z zaleceniami W3C. Optymalizacja, dzieki temu nadaje się do zastosowania po stronie klienckiej oraz serwerowej. Wsparcie dla XML Schema.

  • Narzędzia: xmlwrench, pete xml, xoology (coda), ms xml Notepad, bonfire studio (.nzworks.), Xml Metal, stylusstudio, XmlSpy.

Brak komentarzy: