czwartek, września 15, 2005

AJAX z bledami

Błędy powstałe przy nieumiejętnym wykorzystaniu technologii AJAX.
Artykuł  w blogu autorstwa Alex Boswortha na tema 10 najczęstszych błedach pojawił się tu:
  1. Brak wizualnego sygnału na stronie, że nastąpiło zwrócenie się do serwera po dane. Użytkownik nie wie czemu czeka na reakcję.

  2. Brak wsparcia dla klawisz „Back”, powrót na poprzednią stronę

  3. Brak zmiany stanu przez wybranie łącza (linku). Użytkownik jest przyzwyczajony, że łącza sterują nawigają, a w tej technologii łącza sterują zachowaniem się aplikacji (jej stanem).

  4. Nieoczekiwane (asynchroniczne przecież, one wynikają ze specyfiki AJAX) zmiany zawartości powodują dezorientację użytkownika.

  5. Nie działa mechanizm zamrożenia stanu strony przez zapamiętanie jej stanu przy pomocy „bookmark”. Strona jest generowana przez JS lokalnie a nie pochodzi jako wynik przesłania danych z serwera.

  6. Znaczna ilość kodu potrzebna do uruchomienia strony klienckiej aplikacji, powoduje znaczne obciążenie CPU lokalanego komputera, przez co przeglądarka wyświelająca aplikację działa wolno.

  7. Wymyślanie nowego interfejsu GUI powoduje, że użytkownik musi się na nowo uczyć obsługi aplikacji. Np. przyzwyczajenie do przytrzymania prawym klawiszem jakiegoś elementu nie działa lub działa inaczej niż zamierzano.

  8. Brak uwzględnienie lokalnych zmian zawartości w globalnej „wizji” bieżącej strony lub stron otrzymywanych w dalszej interakcji. Łatwość modyfikacji lokalnej treści nie zawsze się przenosi na wyższy poziom stanu aplikacji.

  9. Asynchroniczna aktualizacja i śledzenie stanu wsadowych zmian (np. naciśnięcie wielu checkbox-ów z których każdy wysyła dane do kontroli do serwera) powoduje trudności w zorientowaniu się użytkownikowi co się dzieje.

  10. Nagłe zmiany w treści oglądanej strony mogą przeszkadzać użytkowi, który np. czytał długi rozdział a tu nagle został on skrócony lub przesuniętu w dół z uwagi na potzrebe zrobienia miejsca dla nowej zawartości.
Krytykę AJAX również można znaleźć na stronie twórców Mozilla.

Brak komentarzy: