poniedziałek, maja 30, 2005

Złożoność

Na czym polega złożoność? Złożoność dla samej siebie jest zjawiskiem negatywnym, ale wcale nie jest złym. Urządzenie złożone mają ta przewagę nad prostymi ponieważ oferują znacznie większą funkcjonalność.
  • Wady złożoności - opóźnia działanie urządzenia, wprowadza możliwość popełnienia błędu, jest kosztowna i zaciemnia obraz całości.
  • Zalety - zwiększa funkcjonalność, poprawia możliwość sterowania działaniem urządzenia, zwiększa niezawodność, jakość i czas reakcji.
Złożoność jest cyklicznym zjawiskiem: najpierw coś jest złożnone, następnie zostaje uproszczone i tak w kółko. Gartner przytacza także model odwróconego dzwonu przezentującego wartość funkcjonalną urządzenia w zależności od złożoności. Złożoność należy traktować jako zjawisko ciągłe (proces cykliczny) mające własny czas życia (life cycle). Mantra "KISS" nie jest zawsze prawdziwa. Opanowanie złożoności nie polega na jej unikaniu i stosowaniu uproszczeń ale na jej zarządzaniu. Opanowanie złożoności zależy od naszej adaptacji i pojemności umysłu.

Wprowadzając złożoność należy posługiwać się następującymi ramowymi zaleceniami (tzw. frameworkiem):
  1. każde wprowadzenie nowej złożoności (czy też nowego elementu) należy ocenić w kontekście dodatniego (pozytywnego) wpływu na ogólną złożonośc (która zwykle jest zjawiskiem,pożądanym)
  2. zmiany jakie powoduje wprowadzenie złożoności należy rozważyć w kontekście cyklu życia całej żłożoności, którą właśnie modyfikujemy,
  3. należy rozważyć wprowadzenie nowej, dodatkwej złożoności cząstowej w celu powiększenia wartość użytkowej (funkcjonalnej) produktu, kiedy ta funkcjonalność okazuje się zbyt mała
Źródło: Gartner to IT: Complexity Isn't All Bad

Brak komentarzy: