Rzeczpospolita - Są zgłoszone dwa projekty ustaw dotyczących e-podpisów:
- poselska (zrównanie podpisu osobistego w dowodzie z odręcznym),
- rządowy (ograniczającym działanie podpisu osobistego do kontaktów z e-administracją). Poza tą różnicą mają wspólne punkty, wprowadzają zaawansowany podpis elektroniczny (nie wymaga karty czy czytnika) oraz pojęcie pieczęci elektronicznej powiązanej z podmiotem.
Obecnie z e-podpisu korzysta 300 tyś osób.
Tamże z dnia 10.01.2011 - aby przesyłać e-faktury, ale pliki muszą spełniać określone warunki. Informacje o zmianach w VAT na 2011 są opublikowane w broszurze przez Min Fin. Od 1 stycznia ulega uproszczeniu wysyłanie faktur online (zgodnie z rozporządzeniem z 17.12.2010 - DzU z 2010 r. nr 249, poz 1661 w odpowiedzi na nową dyrektywę Rady 2010/45/UE z 13 lipca 2010). Faktura może być wysłana w dowolnym formacie elektronicznym ale z obwarowaniem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści. Ale nie ma mowy o minimalnych warunkach technicznych jakie muszą być spełnione.
Trochę więcej na temat dyrektywy
Pozwala ona na zastosowanie, obok EDI i bezpiecznego podpisu stosować dowolnej technologii która zapewni:
- autentyczności pochodzenia,
- integralności treści (integralność treści oznacza niezmienność obowiązkowych elementów faktury, można dodać lub zmienić dane nieobowiązkowe takie jak znaczniki lub komentarze lub zmienić format faktury - ale z tym należy postępować ostrożnie gdyż można liczyć się na różne interpretacje - sumarycznie lepiej fakturę podpisać i zapieczętować i nic w niej nie ruszać) oraz,
- czytelność
Obowiązek wprowadzenia do końca roku 2012.
1 komentarz:
A jakie są koszta tego certyfikatu obecnie?
Prześlij komentarz