wtorek, kwietnia 13, 2010

Wspólny mianownik dla kryptografii w różnych rozwiązaniach

  1. W blogu coolthingoftheday jest wzmianka o ciekawym instalatorze dla Windows – Windows Installer XML (WiX)  - jest on bardzo trudny w użyciu chociaż piekielnie uniwersalny
  2. Portal o bezpieczeństwie – net-security.org
  3. Taki rodzynek – praca Rijndaela - http://csrc.nist.gov/archive/aes/rijndael/Rijndael.pdf
  4. W tymże portalu jest opis biblioteki kryptograficznej Botan C++, inna biblioteka też w C++ to pkif, jeszcze  - http://polarssl.org/reference_docs. Widać, że bibliotek w C i C++ jest bardzo dużo na pewno można coś znaleźć.
  5. Prace nad przenaszalną biblioteką kryptograficzną – temat badawczy dla naszej firmy – można rozpocząć od wyboru platformy deweloperskiej. Jedno z podejść polega na wybraniu platformy deweloperskiej wspólnej dla wszystkich środowisk uruchomieniowych (od AIX,poprzez Linux i Windows). Mamy do wyboru środowiska maszyn wirtualnych:
    1. OpenSSl – wszędzie dostępna i wywołuje się nią z linii poleceń
    2. C/C++ – jak w punkcie 4
    3. Platforma Java – tutaj jest wiele implementacji – chyba najbardziej pełna i jednocześnie będąca uzupełnieniem wbudowanych bibliotek JSE jest BC. Obok niej jest także pakiet na google code – Keyczar (dla Pythona też istnieje). I wiele innych o których nie mam pojęcia…
    4. PHP – implementuje wiele standardów kryptograficznych które są wbudowane w dystrybucję tego języka. I pewnie jest wiele innych…
    5. Python – jest standardowa biblioteka oraz pakiet Keyczar od google code
    6. Platforma .NET – standardowe, wbudowane moduly oraz BC lub Bonnie.NET. I pewnie wiele innych…
  6. Warunkiem wyboru jednego języka z punktu 5 jest jego przenaszalność – tj. obecność jej w środowiskach gdzie jest potrzeba szyfrowania/podpisywania.
  7. Innym podejściem jest wybranie takiego algorytmu kryptograficznego, który działa na wszystkich wymaganych przez aplikacje platformach serwerów aplikacyjnych (np. jest implementowany w PHP i Zope)
  8. Dosyć pełna lista bibliotek kryptograficznych - http://www.homeport.org/~adam/crypto/

Brak komentarzy: