Przeglądarka internetowa Chrome jest nowym zjawiskiem w świecie aplikacji firm trzecich. Tak to nie przeglądarka tylko ale pełnoprawne narzędzie – zrąb (inni mówią framework) do tworzenia własnych aplikacji internetowych typu web 2.0. Nadaje się do tego doskonale. Wystarczy spojrzeć na nią z boku: łatwo się instaluje, jest szybka i bezpieczna, spełnia wszystkie standardy HTML (a nawet je wyprzedza). Użytkownik nie ma żadnych wymówek aby jej nie zainstalować i od razu używać.
Ciekawe – do zbadania jest możliwość sterowania przeglądarką poprzez COM oraz czy wtyczki mogą obejść barierę bezpieczeństwa i zapisywać coś lokalnie?
Ma on wiele rozszerzeń tej coraz popularniejszej przeglądarki, w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Ostatnio jest ciekawe rozszerzenie to implementacja – netsocket – zgodna z zaleceniami w3c. Jak podaje ajaxian.com jest to wersja deweloperska. Rozszerzenia są napisane w JS z wykorzystaniem HTML/CSS oraz API udostępnianych przez Google. Można je testować przy pomocy wbudowanych narzędzi przeglądarki
Mamy teraz do wykorzystania trzy możliwości (okazje) dostępne od Google:
- Wtyczki – to nic innego jak możliwość wywołanie własnej strony poprzez skrót na pasku narzędziowym przeglądarki. Dają okazję do wzbogacenia przeglądarki o ciekawą funkcjonalność (może to być trywialne pobranie kursów walut z NBP).
- W aplikacjach google DOCs (tzw. google Apps) można teraz programować posługując się JavaScriptem oraz specjalną biblioteką Google – ta technika nosi nazwę Google Apps Script. Wzbogaca to doskonale możliwości tej aplikacji on-line. Można w ten sposób “zanurzyć” swoją aplikację w google Apps – np. arkusz, który wczytuje dane z naszego portalu, dokumenty tworzone w edytorze google docs i wysyłane do portalu.
- Możliwość wklejania dokumentów google Apps do własnych stron – można sobie wyobrazić taki scenariusz – nasz portal ma tam gdzieś stronę z wklejonym dokumentem (arkuszem) z google Apps. Taki arkusz jest aktywny – może uruchomić jakiś swój skrypt w JS i wykonać pożyteczną pracę – ale trzeba dopracować sposób wymiany danych między nim a goszczącą go stroną. Jak to zrobić - http://docs.google.com/support/bin/answer.py?hl=pl&answer=78052
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz