wtorek, grudnia 05, 2006

Nowosci o podpisie

Świetny artykuł z MSDN - "Building Browser Helper Objects with Visual Studio 2005 Tony Schreiner, John Sudds Microsoft Corporation October 27, 2006" w C++

Frima Sputnik zajmuje się upowszechnieniem podpisu wraz z Sigillum - http://www.nowoczesnagmina.pl/About.aspx - korzysta z appletu Java. Karta jest wykonana zgodnie ze standardem - Java Card™ 2.2. tel. kontaktowy - 801 886644

Matrix - firma polska ->Technologie: Java 2 Enterprise Edition, Applety, PKI, karty kryptograficzne - PKSC#11.

Komunikat ostrzeżenie na stronę portalu AS -

  1. *) Z dniem 11.07.2006 r. firma Microsoft Corporation wstrzymała ostatecznie aktualizację zabezpieczeń dla systemów operacyjnych Microsoft Windows 98, 98 SE oraz ME. W związku z powyższym, ze względu na zachowanie najwyższego stopnia bezpieczeństwa w trakcie składania podpisu elektronicznego, zalecamy Państwu instalowanie naszego oprogramowania wyłącznie na stacjach roboczych z systemem operacyjnym Microsoft Windows NT lub Microsoft Windows XP.

Certum (Unizeto) jest na liście CA/O forum. Co nowego w podpisie u nich:

  1. 2006-10-23 -Nowe usługi kwalifikowane Powszechnego Centrum Certyfikacji CERTUM

    W dniu 17.10.2006 r. Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM należące do Unizeto Technologies, jako pierwsze w Polsce uzyskało zaświadczenie Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert) umożliwiające rozszerzenie zakresu dotychczas świadczonych usług kwalifikowanych o kolejne trzy usługi:

    • weryfikację statusu certyfikatów w trybie online (OCSP) - Kwalifikowane OCSP

      Usługa polegająca na wystawianiu elektronicznego zaświadczenia potwierdzającego, że weryfikowany certyfikat jest certyfikatem kwalifikowanym i ważnym w momencie weryfikacji. Pozwala na sprawdzenie statusu certyfikatów kwalifikowanych wszystkich wystawców w Polsce.

      Usługa realizowana według „Polityki certyfikacji” spełniającej wymagania ustawy o podpisie elektronicznym, podlegająca audytom Ministra Gospodarki i na jego wniosek wpisana do rejestru usług kwalifikowanych związanych z podpisem elektronicznym.


    • walidację danych (DVCS),


    • poświadczanie odbioru i przedłożenia (DA).
  2. Status certyfikatu - OCSP (ang. Online Certificate Status Protocol) OCSP (Online Certificate Status Protocol) jest standardem opisującym protokół komunikacyjny pomiędzy systemem informatycznym odbiorcy usług certyfikacyjnych a serwerem usługowym. Protokół ten określa format i strukturę zapytania (żądania) o status certyfikatu oraz format i strukturę odpowiedzi („tokenu”), która zawiera wynik weryfikacji w postaci statusu: „poprawny”, „unieważniony”, „nieznany”.
  3. Wydanie zaświadczenia ze statusem „poprawny” oznacza, że certyfikat jest wystawiony przez jeden z podmiotów, których certyfikaty objęte są usługą OCSP oraz, że podmiot ten na moment udzielania odpowiedzi skutecznie nie unieważnił sprawdzanego certyfikatu.

    Korzystanie z zaufanej usługi OCSP jest praktyczniejszą i bardziej „bezpieczną” formą weryfikacji ważności certyfikatu niż przeszukiwanie list unieważnionych certyfikatów (CRL). -

    Kwalifikowana usługa OCSP pozwala szybko ustalić status certyfikatu kwalifikowanego wystawionego przez każde z polskich centrów certyfikacji świadczących kwalifikowane usługi certyfikacyjne. Wynik sprawdzenia statusu certyfikatu jest wydawany w postaci zaświadczenia (dokumentu) elektronicznego poświadczonego przez urząd OCSP. Zaświadczenie to stanowi dowód wykonania weryfikacji. Elektroniczne potwierdzenie statusu każdego certyfikatu może być przesłane za pomocą poczty e-mail autorowi zapytania.

    Alternatywą do korzystania z usługi OCSP jest „samodzielne” wykonanie weryfikacji ważności certyfikatu poprzez przeglądanie list unieważnionych certyfikatów (CRL). Przeprowadzenie poprawnie takiej weryfikacji obarczone jest sporym ryzykiem związanym z zagrożeniami występującymi w sieci Internet oraz z brakiem posiadania aktualnej wiedzy na temat wszystkich wystawców i typów certyfikatów uznanych za kwalifikowane. Natomiast w przypadku korzystania z usługi OCSP mamy do czynienia z jednym tzw. punktem zaufania; po otrzymaniu odpowiedzi z urzędu OCSP wystarczy sprawdzić autentyczność poświadczenia (podpisu) urzędu za pomocą danych powszechnie znanych, zawartych w zaświadczeniu certyfikacyjnym wydanym przez Narodowe Centrum Certyfikacji na wniosek Ministra Gospodarki. -z tego wynika, ze Certum świadczy centralnie o ważności wszystkich certyfikatów w Polsce.


  4. Zakończenie budowy i organizacji Centrum Danych 30 września 2006 r. zakończył się rozpoczęty 1 lipca 2004 r. projekt "Budowa i organizacja Centrum Danych realizującego misje krytyczne" dofinansowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, poddziałanie 2.2.1.


  5. Struktura cennika Certum - wszystko jest płatne - cena biblioteki API dla dewelopera wynosi około 4000 zł (nett), nawet runtime dla użytkownika końcowego (skandal - to wcale nie pomoże w upowszechnieniu podpisu w Polsce!)
  6. Sigillum też przygotowało bibliotekę API - cena około 5000 zł

Brak komentarzy: