poniedziałek, października 03, 2005

Inside Story of LongHorn (VISTA)

Inside Story of Longhorn
Jak to było z LH? Szefem projektu Longhorn (następcy Windows XP) jest Allchin (53) znany ze swego purystycznego punktu widzenia na programowanie (stosowanie klasycznych metodologii). Od dawna było wiadomo, że projekt sie przeciąga a konkurencja (głównie Google) depcze po piętach. Największą słabością projektu LH była ogromna ilość kodu (a co zatym idzie ilość zaangażowanych programistów) oraz metodyka programowania polagająca na twozreniu fragmentów kodu przez programistę (on dokonywał wczesnego testowania) a następnie scalaniu w ramach projektu (no i poddawaniu testom integracyjnym). Takie podejście okazało się bardzo nieefektywne – projekt miał znaczne opóźnienia i ciągle z niego wyrzucano funkcjonalność (np. WinFS). Cykl pracy programistów wyglądał tak: pracowali cały dzień by w nocy dokonała się kompilacja całości (powstawał wtedy następny „build” czyli nowa wersja systemu), w dniu nastepnym następowało testowanie i poprawianie ewntualnych błedów. Przy ponad 4 tyś. programistów utworzenie nowej wersji nie zawsze udawało się w ciągu jednego dnia. W celu poprawienia morale „załogi” Allchin zaprosił do współpracy dwóch ludzi: wesołka Brian Valentine, znanego z umiejętności podbudowywania nastrojów do pracy i specjalistę Amitabh Srivastava znanego z purystycznego nastawienia do tworzenia oprogramowania bardziej formalnymi metodami. Ten ostatni utworzył mapę zależności między modułami LH. Była to płachta 8 stóp na 11. Mimo, że wyglądała imponująco to nie tak tworzono oprogramowanie w konkurencyjnej firmie Google czy nawet w oddziale MS zajmujacej się MSN. Tam raczej posługiwano się paradygmatem klocków Lego zdolnych do konfiguracji w różny sposób.
Wyjściem z impasu był plan AS polegający na takim przeorganizowaniu kodu LH by umożliwić modułową budowę jadra systemu z dalszym rozszerzaniem oraz udostępnić narzędzie do automatycznego sprawdzanie poprawności modułów tworzonych przez pojedyńczego programistę jeszcze przed wlączeniem modułu do nowej wersji (ogromna oszczędność czasu). Drugi pomysł polegał na rozpoczęciu kodowania systemu operacyjnego od nowa.
W dniu 27 sierpnia 2004 roku ogłoszono światu decyzję o planowanej dostępności nowego OS-a w drugiej połowie 2006 roku oraz wewnętrznie rozpoczęto tworzenie kodu od nowa bazując na wersji kodu przeznaczonego dla wersji serwerowej.
Narzędzia do automatycznego testowania kodu źródłowgo sprawdziły się, cykl przygotowania nowej wersji się skrócił, w testach było mniej błedów. Bill Gates ogłosił, że nowa beta wersja OS-a zwana teraz Vista (bo chyba ktoś postawił na jedną kartę) będzie udostepniana publicznie w cyklach miesięcznych, zaś „święty Graal” – WinFS nie będzie częścią OS Vista ale niezależnym dodatkiem możliwym do zainstalownia nawet pod Windows XP.
Słynny cytat:
  • If you want to get more done, be mindful.
  • If you want to have more time, be mindful.
  • Mindful means one thing at a time.

Brak komentarzy: